Niemcy: małe i średnie firmy nie cierpią przez konflikt

opublikowano: 26-08-2014, 13:00

Z ostatniego badania EY wynika, że tylko jednej na sześć małych i średnich niemieckich firm szkodzi konflikt Zachodu z Rosją, informuje Reuters na swojej stronie internetowej.

83 proc. małych i średnich firm, stanowiących fundament niemieckiej gospodarki, twierdzi, że wzrost napięcia między Rosją a Unią Europejską i USA nie wpływa negatywnie na ich biznes. Zaledwie 5 proc. uważa, że ma on „znaczący” wpływ na działalność, a 12 proc. określa ten wpływ jako „marginalny”. 

Tylko jedna na 11 małych i średnich niemieckich firm doświadczyła spadku zamówień z powodu kryzysu ukraińskiego, a jedna na 17 przyznała, że spadła jej sprzedaż na rynkach wschodnioeuropejskich. Zaledwie jedna na 20 potwierdziła, że z powodu fluktuacji kursów walutowych spadły jej obroty.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None

Ponad połowa firm uczestniczących w badaniu stwierdziła, że jest usatysfakcjonowana obecną sytuacją biznesową. To największy odsetek od początku badań, zapoczątkowanych przez EY w 2003 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane