Niemcy: minister stanu pochodzi z rodziny tureckiej

DI, PAP
opublikowano: 14-12-2013, 23:51

Pochodząca z rodziny tureckiej Aydan Ozoguz będzie ministrem stanu ds. migracji, uciekinierów i integracji - podała w sobotę agencja dpa. Po raz pierwszy w historii RFN w posiedzeniach rządu uczestniczyć będzie osoba o korzeniach imigranckich.

 

Ozoguz zastąpi na stanowisku umiejscowionym przy urzędzie kanclerskim Marię Boehmer z CDU. Zmiana jest następstwem powstania rządu koalicyjnego partii chadeckich CDU i CSU z SPD, który rozpocznie pracę w przyszłym tygodniu. 

46-letnia działaczka SPD urodziła się w Hamburgu w rodzinie tureckich kupców. W wieku 22 lat przyjęła obywatelstwo niemieckie. Z wykształcenia anglistka, Ozoguz zasiada od 2009 roku z ramienia SPD w Bundestagu. Od dwóch lat jest wiceprzewodniczącą partii.

Integracja cudzoziemców należy do najważniejszych problemów Niemiec. Władze RFN bagatelizowały przed długi czas problemy imigrantów, twierdząc, że Niemcy nie są i nigdy nie będą krajem przyjmującym na dużą skalę obcokrajowców. SPD przeforsowała w umowie koalicyjnej zapis pozwalający urodzonym w Niemczech imigrantom spoza UE na zachowanie podwójnego obywatelstwa. Dotychczas osoby takie po uzyskaniu pełnoletności musiały wybierać pomiędzy obywatelstwem kraju rodziców a paszportem niemieckim. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Niemcy: minister stanu pochodzi z rodziny tureckiej