Niemcy mogą pożyczyć prawie 100 mld EUR w przyszłym roku

opublikowano: 21-06-2021, 16:11

Minister finansów Olaf Sholz chce, aby Niemcy pożyczyły w przyszłym roku dodatkowe 99,7 mld EUR w celu wsparcia wychodzenia kraju z kryzysu spowodowanego przez pandemię.

We wcześniejszym planie budżetowym przyszłoroczną pożyczkę netto szacowano na 81,5 mld EUR, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg. Jej zwiększenie oznacza, że w obecnym i przyszłym roku Niemcy pożyczyłyby łącznie ponad 340 mld EUR.

Scholz, który jest kandydatem Partii Socjaldemokratycznej na kanclerza Niemiec, w środę przedstawi rządowi projekt przyszłorocznego budżetu. Zaproponuje, aby trzeci rok z rzędu zawieszono zapisane w konstytucji limity zaciągania długu. Powrót do nich ma nastąpić w 2023 roku, twierdzą źródła Bloomberga.

Olaf Scholz, fot. Bloomberg
Olaf Scholz, fot. Bloomberg

Scholz konsekwentnie przekonuje od dłuższego czasu, że Niemcy stać na zaciągnięcie setek miliardów euro długu dzięki dyscyplinie budżetowej przez pandemią. Według ministra finansów, pożyczone pieniądze pozwoliłyby pomóc firmom, które ostatni kryzys postawił na krawędzi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane