Niemcy nabierają rozpędu

RAV
opublikowano: 07-05-2010, 00:00

Zamówienia w przemyśle Niemiec wzrosły w marcu o 5 proc. Tak dobrych danych nikt się nie spodziewał.

Zamówienia w przemyśle Niemiec wzrosły w marcu o 5 proc. Tak dobrych danych nikt się nie spodziewał.

Marzec okazał się bardzo dobrym miesiącem dla niemieckiego przemysłu. Z najnowszych danych resortu gospodarki wynika, że zamówienia przemysłowe zwiększyły się o 5 proc. w ujęciu miesięcznym po stagnacji miesiąc wcześniej. To znacznie lepszy wynik, niż oczekiwali ekonomiści (+1,4 proc.). Równie dobre okazały się dane roczne — zamówienia zwiększyły się o 26,1 proc. Tymczasem ekonomiści oczekiwali zwyżki tylko o 21 proc. (po wzroście o 24,5 proc. w lutym).

— To dobry dowód na to, że niemiecka gospodarka najgorsze ma już za sobą i nabiera rozpędu — uważa Carsten Brzeski, ekonomista ING Group.

5-procentowy wzrost zamówień w marcu to efekt m.in. poprawy w eksporcie (zewnętrzne wzrosły o 4,7 proc.).

— Niemiecka gospodarka, opierająca się głównie na eksporcie, korzysta z rosnącego popytu rynków rozwijających się — mówi Adam Antoniak, ekonomista Banku BPH.

W efekcie — zdaniem Bundesbanku — w tym roku może wzrosnąć o 1,6 proc. po 5-procentowej zniżce w 2009 r.

— To zdecydowanie dobra informacja dla polskich producentów, u których Niemcy się zaopatrują. Będzie to wsparciem dla krajowej gospodarki — uważa Adam Antoniak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RAV

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu