Niemcy: nawet 16 mld EUR na uchodźców w 2016 roku

Niemieckie landy i samorządy miejskie muszą liczyć się nawet z 16 mld EUR wydatków związanych z kryzysem uchodźców, informuje Reuters powołując się na szacunki Stowarzyszenia Niemieckich Miast.

Niemcy to najczęściej wybierane miejsce przez uchodźców, których tylko w tym roku przybędzie tam 800 tys., dwukrotnie więcej niż rok wcześniej. Władze niemieckich landów skarżą się, że coraz trudniej radzą sobie wielką falą uchodźców i wzywają rząd federalny, aby udzielił im pomocy.  

Helmut Dedy, wicedyrektor Stowarzyszenia Niemieckich Miast twierdzi, że w przyszłym roku koszty wynikające z kryzysu uchodźców, które poniosą landy i miasta mogą sięgać od 7 mld EUR do nawet 16 mld EUR. Uwzględniając fundusze, które rząd federalny już zobowiązał się udostępnić, oznacza to, że landom i władzom miast brakuje wciąż od 3 mld EUR do nawet 5,5 mld EUR. Wyliczenia Stowarzyszenia opierają się na dwóch scenariuszach. Pierwszy przewiduje, że do Niemiec przybędzie w 2016 roku  500 tys. uchodźców, drugi, że będzie ich 1,2 mln.

Rząd federalny płaci 16 landom po 670 EUR miesięcznie za każdego uchodźcę, którego przyjmą. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Niemcy: nawet 16 mld EUR na uchodźców w 2016 roku