Niemcy: Nie ma przeszkód w ratyfikacji konstytucji UE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-04-2005, 21:05

W Niemczech usunięto w czwartek ostatnie przeszkody na drodze do zakończenia zgodnie z planem ratyfikacji konstytucji Unii Europejskiej przez parlament. Izba wyższa, Bundesrat, ma przyjąć unijną konstytucję 27 maja, na dwa dni przed referendum we Francji. Izba niższa, Bundestag, uczyni to wcześniej - 12 maja.

W Niemczech usunięto w czwartek ostatnie przeszkody na drodze do zakończenia zgodnie z planem ratyfikacji konstytucji Unii Europejskiej przez parlament. Izba wyższa, Bundesrat, ma przyjąć unijną konstytucję 27 maja, na dwa dni przed referendum we Francji. Izba niższa, Bundestag, uczyni to wcześniej - 12 maja.

    Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe odrzucił wniosek deputowanego CSU Petera Gauweilera, który chciał zablokować podjęcie decyzji przez Bundestag i wymusić przeprowadzenie w Niemczech referendum konstytucyjnego.

     W czwartek wieczorem kanclerz Gerhard Schroeder i premierzy landów rządzonych przez partie chadeckie CDU i CSU osiągnęli porozumienie w kwestii zwiększenia wpływu landów na unijne decyzje. Po tym spotkaniu premier Bawarii Edmund Stoiber zaapelował do władz krajów związkowych o poparcie w Bundesracie ustawy o ratyfikacji konstytucji. Bundesrat jest przedstawicielstwem 16 krajów związkowych, tworzących Republikę Federalną Niemiec. W przypadku sprzeciwu landów rządzonych przez chadeków traktat konstytucyjny nie uzyskałby wymaganej większości dwóch trzecich głosów.

     Sędziowie Trybunału uznali, że Gauweiler nie był uprawniony do złożenia skargi, i oddalili ją bez rozpatrzenia. Polityk CSU uważa, że unijna konstytucja jest sprzeczna z konstytucją niemiecką. Składając wniosek chciał wstrzymać zapowiedzianą na 12 maja decyzję o przyjęciu traktatu przez Bundestag. Jego zdaniem unijna konstytucja stawia prawo europejskie ponad prawo krajów członkowskich, a więc także ponad niemiecką konstytucję. Taka zmiana znaczenia ustawy zasadniczej wymaga - jego zdaniem - zgody całego narodu.

     Stoiber domagał się większego włączenia niemieckich landów w podejmowanie decyzji w gremiach unijnych. Uważa ponadto, że landy powinny być wcześniej i bardziej wyczerpująco informowane o projektach przygotowywanych w Brukseli. "Landy są włączane do dyskusji dopiero wtedy, gdy rozpoczyna się wdrażanie dyrektyw unijnych. To zbyt późno" - powiedział premier Bawarii przed spotkaniem.

    Jak podała po zakończeniu spotkania niemiecka telewizja publiczna ARD, Schroeder zgodził się na to, by landy współdecydowały o nominacjach na niemieckich sędziów Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Obiecał także wcześniejsze informowanie o pracach unijnych instytucji.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Niemcy: Nie ma przeszkód w ratyfikacji konstytucji UE