Niemcy nie mają już największej nadwyżki C/A na świecie

opublikowano: 22-01-2021, 06:35

Instytut Ifo poinformował, że Niemcy straciły na rzecz Chin pozycję lidera rankingu krajów z największą nadwyżką na rachunku obrotów bieżących (C/A), donosi Reuters.

Nadwyżka C/A Niemiec spadała piąty rok z rzędu w 2020 roku. Szybsze niż w innych krajach ożywienie gospodarcze w Chinach po kryzysie spowodowanym przez pandemię spowodowało, że ten kraj miał w ubiegłym roku największą nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących. Wzrosła ona ponad dwukrotnie do 310 mld USD. Nadwyżka C/A Niemiec zmniejszyła się do 261 mld USD. Trzecie miejsce w rankingu zajmuje Japonia z nadwyżką wynoszącą 158 mld USD.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Reuters zwraca uwagę, że pomimo spadku nadwyżki C/A Niemiec wciąż jest ona wyższa od zalecanej przez Unię Europejską. W 2020 roku wynosiła 6,9 proc. PKB Niemiec. Bruksela chce, aby nie przekraczała 6 proc. Najwyższą pod tym względem nadwyżkę Niemcy miały w 2015 roku, sięgała 8,6 proc. PKB. W przypadku Chin nadwyżka C/A stanowiła w 2020 roku 2,1 proc. PKB.

USA pozostały krajem z największym deficytem C/A na świecie. Zwiększyły go o jedną trzecią w ubiegłym roku do 635 mld USD, czyli 3,1 proc. PKB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane