Niemcy nie widzą Kramp-Karrenbauer w roli kanclerza

PAP, DI
opublikowano: 05-10-2019, 14:33

Według sondażu opublikowanego przez dziennik "Bild" wyraźna większość Niemców nie chce, by szefowa CDU i minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer (AKK) została następnym kanclerzem.

Sondaż instytutu badawczego INSA pokazuje, że 63 proc. Niemców nie widzi Kramp-Karrenbauer w roli kanclerza. Tylko 11 proc. jest zdania, że jest ona odpowiednią kandydatką na ten urząd.

Nawet wyborcy chadeckich partii CDU i CSU nie dostrzegają w większości u pochodzącej z kraju Saary polityk odpowiednich cech. 56 proc. z nich jest przeciwna, by została szefową rządu RFN. Za - 20 proc.

Jak zauważa tygodnik "Der Spiegel" w najnowszym sobotnim wydaniu, Annegret Kramp-Karrenbauer jest też wyjątkowo niepopularna wśród niektórych najważniejszych polityków CDU/CSU. Nikt nie atakuje jej wprost, ale pozwalają sobie na całkowicie czytelne, złośliwe aluzje.

10 września podczas uroczystości z okazji 70. rocznicy powstania frakcji CDU/CSU w Bundestagu, przewodniczący niemieckiego parlamentu Wolfgang Schaeuble w przemówieniu wspominał byłego kanclerza Helmuta Kohla. Zmarły ponad dwa lata temu polityk był przekonany, że nie można zostać kanclerzem bez doskonałej znajomości własnej frakcji w parlamencie. "Domyślam się, pani Merkel, że nie zaprzeczyłaby mu pani" - powiedział 77-letni nestor chadeków. Angela Merkel, która od 1990 roku była posłanką, skinęła głową. Był to wyraźny przytyk pod adresem Kramp-Karrenbauer, która zasiadała w Bundestagu zaledwie przez kilka miesięcy w 1998 roku. Komentatorzy zgodnie uznali, że Schaeuble uważa AKK za nieodpowiednią osobę do sprawowania funkcji kanclerza.

Z kolei po zwycięstwie Sebastiana Kurza w Austrii, premier największego pod względem liczby ludności kraju związkowego Niemiec, Nadrenii Północnej-Westfalii, Armin Laschet (CDU) chwalił go za "jasne pomysły, krótkie zdania i przekaz pełen treści" zostało to automatycznie odczytane, jako szyderstwo z Kramp-Karrenbauer, która przemawia mętnie i lubi układać wielokrotnie złożone zdania.

AKK została szefową CDU w grudniu 2018 roku, po tym jak Merkel po rozczarowujących wynikach wyborów landowych w Bawarii i Hesji, zrezygnowała z ubiegania się o reelekcję. Była premier kraju Saary była wówczas faworytką kanclerz. Merkel zakładała najprawdopodobniej, że w drugiej połowie kadencji Kramp-Karrenbauer zastąpi ją w Urzędzie Kanclerskim. Start w wyborach do Bundestagu w 2021 roku, jako urzędującej kanclerz, dałby jej przewagę nad konkurencją. Sprzeciwiła się jednak temu współrządząca SPD zapowiadając wyjście z koalicji. W związku z tym AKK musiała się zadowolić stanowiskiem minister obrony.

Kandydat CDU/CSU na kanclerza ma być oficjalnie wyłoniony dopiero na jesieni 2020 roku. Na razie zatem żaden z potencjalnych rywali Kramp-Karrenbauer nie ujawnia swoich ambicji. Nie jest jednak tajemnicą, że ma je m.in. minister zdrowia Jens Spahn, który ubiegał się też w 2018 roku o stanowisko szefa CDU. Obecnie jest on popierany przez Wolfganaga Schaeublego. Również Armin Laschet i premier Bawarii Markus Soeder chętnie zasiedliby w fotelu szefa rządu RFN.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy