Niemcy nieco przyhamują

RB
opublikowano: 14-09-2007, 00:00

Kryzys w USA odbije się czkawką za Odrą, u największego partnera handlowego Polski. Ale to nie powód do obaw.

Kryzys w USA odbije się czkawką za Odrą, u największego partnera handlowego Polski. Ale to nie powód do obaw.

Niemiecki instytut IfW obniżył prognozy wzrostu dla naszego zachodniego sąsiada. W tym roku PKB najpotężniejszej gospodarki w Europie ma zwiększyć się o 2,7 proc. W przyszłym osłabnie do 2,4 proc. W czerwcu IfW zakładał, że wzrost wyniesie 3,2 proc. w 2007 r. oraz 2,7 proc. w następnym.

Głównym powodem osłabienia jest zmniejszający się eksport, osłabienie gospodarki Stanów Zjednoczonych oraz zawirowania na rynku finansowym.

Niemiecką gospodarkę i handel zagraniczny studzi ciągłe umacnianie się euro do dolara. Dlatego niemieckie towary za granicami kraju stają się mniej konkurencyjne.

Eksperci uważają, że w przyszłym roku sytuacja na rynku walut się nie poprawi. Spodziewają się, że kurs euro utrzyma się na poziomie 1,36 USD.

Niemcy są największym partnerem handlowym Polski (w pierwszych siedmiu miesiącach roku nasz eksport do nich wyniósł 14,6 mld EUR, a import 15,6 mld EUR), więc informacje o osłabieniu ich gospodarki brzmią groźnie.

— Korekta prognoz PKB jest zagrożeniem dla naszej wymiany handlowej. Nie oznacza jednak, że się zmniejszy — uważa Grzegorz Maliszewski, ekonomista Banku Millennium.

Polskim atutem na rynku europejskim są m.in. konkurencyjne ceny. Z tego powodu zmiany prognoz przez IfW nie powinniśmy się obawiać. Przynajmniej na razie. Kilka lat temu, w okresie osłabienia gospodarki Niemiec, popyt na nasze towary rósł właśnie dzięki niskim cenom.

Raport IfW powstał na bazie prognoz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), która na początku września obniżyła prognozy wzrostu gospodarczego dla USA i całej Europy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu