Niemcy: Od 1 stycznia opłaty autostradowe dla ciężarówek

15-12-2004, 18:30

Od 1 stycznia na niemieckich autostradach zaczną obowiązywać opłaty dla ciężarówek - ogłosiły w środę władze, udzielając jednocześnie zgody na uruchomienie elektronicznego systemu śledzenia pojazdów i poboru pieniędzy.

Federalny Urząd Transportu Towarowego (BAG) wydał licencję konsorcjum Toll Collect, które wielokrotnie odkładało wprowadzenie systemu do eksploatacji, nie mogąc sobie poradzić z jego ciągłymi usterkami. Toll Collect współtworzą Deutsche Telekom, DaimlerChrysler i francuska prywatna spółka autostradowa Cofiroute.

Jak oświadczył w środę niemiecki minister transportu Manfred Stolpe, bazujący na nawigacji satelitarnej (GPS) system pobierania opłat stanowi "nowość w skali światowej".

Opłaty dotyczą ciężarówek o masie ponad 12 ton, ich średnia stawka wyniesie 12,4 eurocentów za każdy przejechany kilometr autostrady.

Ministerstwo transportu zakłada, że systemowi podlegać będzie około 1,4 mln pojazdów, w tym od 400 do 500 tys. zagranicznych.

Do tej pory elektroniczne czujniki OBU (On Board Unit) umieszczono w 267 tysi. ciężarówek. Toll Collect udostępnia te urządzenia bezpłatnie, użytkownik ponosi tylko koszt montażu.

Dla ciężarówek z zagranicy, zwłaszcza dla tych, które korzystają z niemieckich autostrad tylko sporadycznie, proponuje się internetowy system informowania o planowanej trasie i płacenia za nią (co dostępne jest tylko dla firm przewozowych, zarejestrowanych w Toll Collect) lub płacenie za zaplanowaną trasę w automatycznych terminalach. Ustawione one będą w pobliżu wszystkich wjazdów na autostrady oraz na stacjach benzynowych i parkingach dla ciężarówek.

Terminale będą funkcjonować również w języku polskim.

Władze zapowiedziały zaostrzoną kontrolę uiszczania opłat, co realizować będzie m.in. 500 lotnych inspektorów BAG. Według Stolpego, na granicach - zwłaszcza francuskiej - pojawią się 1 stycznia kolejki, ale w ciągu 10 do 14 dni powinny one zostać rozładowane. Minister wyraził przekonanie, że przestawienie się kierowców ciężarówek na inne drogi nie będzie dla nich atrakcyjne. Gdyby jednak było inaczej, i tam wprowadzone zostaną opłaty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Niemcy: Od 1 stycznia opłaty autostradowe dla ciężarówek