Niemcy: pięć tysięcy osób straci pracę w wyniku likwidacji Quelle

PAP
opublikowano: 20-10-2009, 21:27

Od czterech do pięciu tysięcy osób straci pracę już w nadchodzących tygodniach w wyniku upadku znanego niemieckiego domu wysyłkowego Quelle - poinformował we wtorek po południu zarządca postępowania upadłościowego firmy Klaus Hubert Goerg.

Istniejąca od 1927 roku firma zostanie zlikwidowana, gdyż nie udało się znaleźć dla niej inwestora. Quelle jest częścią grupy wysyłkowej Primondo, która zatrudnia 10,5 tys. osób i wchodzi w skład koncernu Arcandor. 9 czerwca Arcandor ogłosił bankructwo.

Zwolnienia dotkną przede wszystkim siedzibę spółki w Norymberdze; większość z 3000 tam zatrudnionych swoje ostatnie wypłaty otrzyma pod koniec października. Nieco dłużej utrzymane zostaną miejsca pracy w centrach telefonicznych i działach przyjmowania zamówień.

"Dla pracowników i ich rodzin likwidacja firmy to wielka katastrofa" - oświadczył we wtorek szef rady zakładowej firmy Ernst Sindel.

Upadek Quelle odbije się również na należącej do Niemieckiej Poczty spółce DHL, gdzie pracę może stracić nawet do 300 osób. Dom wysyłkowy jest jednym z największych klientów DHL.

Według Goerga główną przyczyną kłopotów Quelle była utrata wielu klientów, której firma się nie spodziewała. Zbyt późno rozwinięto także wysyłkową sprzedaż internetową.

Po ogłoszeniu bankructwa Arcandora niemiecki rząd federalny oraz kraje związkowe Bawaria i Saksonia udzieliły firmie kredytu na kwotę 50 mln euro, co pozwoliło na druk zimowego katalogu.

Poszukiwania inwestora nie powiodły się, gdyż nie udało się wynegocjować nowej umowy o tzw. faktoringu. Ta typowa dla domów wysyłkowych forma finansowania umożliwia uzyskanie od banków środków na działalność zanim wpłyną należności od klientów. Zainteresowane przejęciem Quelle podmioty uzależniały transakcję od uregulowania spraw faktoringu na okres po 1 stycznia 2010 r.

Anna Widzyk (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Niemcy: pięć tysięcy osób straci pracę w wyniku likwidacji Quelle