Czytasz dzięki

Niemcy: poprawa nastrojów konsumentów niższa niż oczekiwano

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 23-09-2020, 08:22

W oszacowaniu na październik 2020 nieznacznie poprawiły się nastroje niemieckich konsumentów. To pesymistyczny sygnał, wskazujący na powolność wychodzenia największej europejskiej gospodarki z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa, informuje Reuters.

Badanie instytutu GfK pokazało, że indeks nastrojów konsumentów wzrósł w październiku do -1,6 pkt po nieoczekiwanym spadku we wrześniu do -1,7 pkt po korekcie z -1,8 pkt. Ekonomiści liczyli jednak na lepszy odczyt, a mediana ich prognoz zakładała wzrost do -1,0 pkt.

GfK podkreśla, że pomimo ostatniego wzrostu liczby nowych zakażeń koronawirusem zaufanie konsumentów w pewnym stopniu ustabilizowało się i właściwym rozwiązaniem dla gospodarki, która znalazła się w najgorszej recesji od II wojny światowej są potężne pakiety stymulacyjne dla konsumentów i firm. 

Od marca niemiecki rząd przeznaczył już na sfinansowanie środków stymulacyjnych kwotę około 218 mld EUR. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane