Niemcy: Porozumienie w sprawie reformy ochrony zdrowia

opublikowano: 12-01-2007, 15:44

Po raz pierwszy w historii kraju, wszyscy mieszkańcy Niemiec objęci zostaną obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Po raz pierwszy w historii kraju, wszyscy mieszkańcy Niemiec objęci zostaną obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Takie rozwiązanie przewiduje projekt reformy systemu opieki społecznej, której szczegóły uzgodnili w Berlinie eksperci partii tworzących koalicję rządową - CDU/CSU i SPD.

Ostatnie uzgodnienia zapadły w piątek nad ranem, po trwających przez całą noc rozmowach.

"Wprowadzenie obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego jest historyczną decyzją" - powiedziała wiceprzewodnicząca klubu parlamentarnego SPD Elke Ferner. Z szacunków ministerstwa zdrowia wynika, że obecnie około 300 tysięcy obywateli Niemiec nie posiada ubezpieczenia. Większość z nich zrezygnowała z płacenia składek z przyczyn finansowych.

"To polityczny przełom" - ocenił kompromis komentator telewizji publicznej ZDF, Peter Frey. Kontynuowanie sporów groziło koalicji poważnym konfliktem, a minister zdrowia Ulli Schmidt utratą stanowiska - uważa komentator.

Reforma służby zdrowia należy do najważniejszych projektów rządu kanclerz Angeli Merkel. Socjaldemokraci i chrześcijańscy demokraci uzgodnili w lipcu zasadnicze punkty projektu. Jednak w minionych miesiącach między koalicjantami doszło do ostrych sporów, które postawiły pod znakiem zapytania wyznaczony na 1 kwietnia termin wejścia w życie nowej ustawy.

W przyszłym tygodniu projektem zajmą się kluby parlamentarne CDU/CSU i SPD. Jeżeli zaakceptują kompromis, kwietniowy termin zostanie zachowany.

Jednym ze spornych punktów była przyszła rola prywatnych kas chorych, do których należą przede wszystkim osoby dobrze sytuowane. SPD domagała się szerszego dostępu osób o niższych dochodach, CDU broniła ich uprzywilejowanej pozycji. Osiągnięty w ostatniej chwili kompromis przewiduje ułatwienia w dostępie do kas prywatnych, ale dopiero od roku 2009 i tylko na sześć miesięcy. Ograniczono także krąg osób, które będą mogły ubezpieczyć się w tego typu kasach.

Głównym punktem rządowego projektu jest utworzenie centralnego funduszu zdrowia, zasilanego zarówno ze składek ubezpieczonych, jak również ze środków budżetowych. Twórcy reformy mają nadzieję, że fundusz, który rozpocznie działalność w 2009 r., będzie lepiej dzielił środki przeznaczone na działalność kas chorych. Budżet państwa ma zapewnić finansowe wsparcie tym osobom, które nie są w stanie opłacić składki.

Ubezpieczeni będą w przyszłości płacić składkę w jednej wysokości, tak jak obecnie ma to miejsce w przypadku ubezpieczenia społecznego (ZUS). Wysokość składki ustalana będzie przez rząd. Obecnie każda kasa chorych sama ustala wysokość składki. Jeżeli środki przekazywane przez fundusz zdrowia okażą się niewystarczające, kasy będą mogły domagać się od swych członków dodatkowych opłat, jednak nie więcej niż 1 proc. wynagrodzenia. Dobrze gospodarujące kasy mogą zwracać pacjentom cześć składki, jeżeli wypracują nadwyżki.

Nowe przepisy przewidują większą odpowiedzialność ubezpieczonych. Kto nie dba o zdrowie, np. nie poddaje się badaniom profilaktycznym, i zachoruje, musi liczyć się z większym udziałem własnym w kosztach leczenia. Premie przewidziano natomiast dla osób prowadzący zdrowy tryb życia.

Niemiecki system ochrony zdrowia tkwi od lat w poważnym kryzysie, spowodowanym starzeniem się społeczeństwa, malejącą liczbą osób płacących składki na ubezpieczenie oraz lawinowo wzrastającymi kosztami leczenia. Ubiegłoroczny deficyt kas chorych szacuje się na siedem miliardów euro.

DI, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane