Niemcy: potwierdzone dwa pierwsze zakażenia wariantem Omikron

  • PAP
opublikowano: 27-11-2021, 20:24

W Monachium potwierdzono dwa pierwsze w Niemczech przypadki zakażenia nowym wariantem koronawirusa Omikron. Obaj podróżni przybyli do kraju 24 listopada samolotem z RPA – poinformował w sobotę wieczorem minister zdrowia Bawarii Klaus Holetschek (CSU).

Osoby te przebywają w kwarantannie domowej od 25 listopada po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu PCR – informuje portal RND.

Jak podaje dziennik „Die Welt”, także w Hesji badany jest przypadek, w którym również podejrzewa się zakażenie nowym wariantem. Chodzi o osobę, która wróciła z RPA – napisał na Twitterze minister spraw społecznych tego landu Kai Klose.

Badanie tego przypadku jest w toku, dokładne wyniki mają być znane w poniedziałek. Wiadomo, że pasażer lotu z RPA przybył do Niemiec na lotnisko we Frankfurcie nad Menem 21 listopada. „Osoba ta była w pełni zaszczepiona. Objawy pojawiły się w ciągu tygodnia, następnie wykonano test” - poinformowało w sobotę heskie ministerstwo spraw społecznych.

W związku z podejrzeniem pojawienia się Omikrona w Hesji szef władz tego regionu Tobias Hans opowiedział się za jak najszybszym zwołaniem konferencji premierów krajów związkowych. „Znowu czeka nas +godzina zero+ w walce z pandemią. Sytuacja nadzwyczajna w kraju wymaga, aby wszystkie landy, a także odchodzący i nowy rząd federalny, zwarły szeregi. Liczy się każdy dzień” – podkreślił Hans w sobotę. „Potrzebne są szybko ogólnokrajowe środki, aby to powstrzymać. +Wąskie gardła+ w szczepieniach muszą zostać wyeliminowane. (…) W kampanię szczepień powinni być również zaangażowani dentyści, weterynarze i apteki” - dodał.

W reakcji na informację o wykryciu nowego wariantu koronawirusa wiele krajów UE, w tym Niemcy i Austria, wstrzymało ruch lotniczy z RPA i innymi krajami Afryki Południowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane