Niemcy: prawie 66 proc. firm chce podwyżki stóp przez EBC

opublikowano: 14-01-2019, 09:31

Blisko dwie trzecie niemieckich firm chciałoby, aby Europejski Bank Centralny podwyższył niedługo stopy procentowe pomimo pogorszenia perspektyw wzrostu, donosi Reuters powołując się na wyniki najnowszego sondażu EY.

Seria słabych danych makro i wizja hamującej gospodarki spowodowały, że zaczęto mówić iż na podwyżkę stóp procentowych w eurolandzie trzeba będzie czekać do 2020 roku. Tymczasem z sondażu przeprowadzonego przez firmę konsultingową EY, instytut ekonomiczny DIW i think-tank DGAP wynika, że 62 proc. niemieckich firm chciałoby podwyżki stóp w niedługiej perspektywie. 27 proc. opowiedziało się za kontynuacją ultra luźnej polityki monetarnej.

Najbliższe posiedzenie EBC ws. stóp odbędzie się 24 stycznia. Nikt nie spodziewa się ich zmiany, ale rośnie przekonanie, że bank centralny eurolandu zasygnalizuje swoje stanowisko wobec oznak spowolnienia tempa wzrostu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu