Niemcy: Prezydent Koehler wstrzyma się z podpisaniem konstytucji UE

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 15-06-2005, 18:32

Prezydent Niemiec Horst Koehler wstrzyma się z podpisaniem konstytucji Unii Europejskiej do czasu wydania przez Federalny Trybunał Konstytucyjny orzeczenia w sprawie skargi złożonej przez deputowanego CSU Petera Gauweilera - poinformowała w środę kancelaria prezydenta.

Prezydent Niemiec Horst Koehler wstrzyma się z podpisaniem konstytucji Unii Europejskiej do czasu wydania przez Federalny Trybunał Konstytucyjny orzeczenia w sprawie skargi złożonej przez deputowanego CSU Petera Gauweilera - poinformowała w środę kancelaria prezydenta.

Szef urzędu prezydenckiego Michael Jansen zawiadomił o stanowisku Koehlera Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe. Obie izby niemieckiego parlamentu, Bundestag i Bundesrat, ratyfikowały w maju niemal jednomyślnie Traktat Konstytucyjny.

Bezpośrednio po głosowaniu w Bundesracie 27 maja deputowany Gauweiler złożył w Karlsruhe wniosek o unieważnienie ratyfikacji. Polityk bawarskiej CSU uważa, że europejski Traktat Konstytucyjny ogranicza istotnie kompetencje niemieckiej konstytucji - Ustawy Zasadniczej. Dlatego - jego zdaniem - o przyjęciu bądź odrzuceniu unijnej konstytucji powinni zdecydować w referendum obywatele Niemiec, a nie parlament i prezydent.

Niemiecka konstytucja nie dopuszcza możliwości przeprowadzenia referendum.

Jacek Lepiarz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Niemcy: Prezydent Koehler wstrzyma się z podpisaniem konstytucji UE