Niemcy: prokuratura szykuje pozwy przeciwko prominentnym bankierom

opublikowano: 29-06-2018, 14:19
aktualizacja: 29-06-2018, 14:20

Prokuratorzy z Kolonii szykują pierwsze pozwy o unikanie płacenia podatków i narażenie państwa na miliardy euro strat. Znajdą się w nich nazwiska prominentnych przedstawicieli sektora finansowego, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg.

Prokuratorzy badali od pięciu lat rolę odegraną przez banki, brokerów i firmy podatkowe oraz kancelarie prawne w transakcjach mających umożliwić unikanie płacenia podatków. W sprawę uwikłanych są setki osób, twierdzą informatorzy Bloomberga. W sprawie pojawiają się nazwy takich banków, jak Barclays, Goldman Sachs, Bank of America, Macquarie i BNP Paribas.

Prokuratorzy z Kolonii pracowali równolegle z zespołami w Monachium i Frankfurcie, które doprowadziły niedawno do postawienia zarzutów sześciu osobom. Zespół dochodzeniowy w Kolonii skoncentrował się na bankierach z Londynu, bo urząd podatkowy dla nierezydentów znajduje się w Bonn.

Bloomberg zwraca uwagę, że przez niemal dekadę duże banki pomagały inwestorom wykorzystywać prawo podatkowe do zgłaszania roszczeń z tytułu posiadanych akcji spółek. Budżet Niemiec miał stracić na tym ok. 10 mld EUR. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu