Niemcy: Rozmowy o koalicji rządowej będą kontynuowane we wtorek

  • PAP
opublikowano: 05-02-2018, 20:36
aktualizacja: 05-02-2018, 21:22

Rozmowy o ponownej "wielkiej koalicji" między blokiem CDU/CSU Angeli Merkel a socjaldemokratami z SPD Martina Schulza będą kontynuowane we wtorek w siedzibie CDU, ale oczekuje się, że będzie to ostatni dzień negocjacji - dowiedziała się agencja dpa od uczestników obrad.

Przywódcy partii zdecydowali się na przedłużenie rozmów w poniedziałek wieczór - dowiedziała się dpa. Negocjacje kontynuowane będą do późna, a następnie podjęte na nowo we wtorek. Podobne informacje, również powołując się na źródła z kręgu negocjacji, podała agencja Reutera.

Wciąż nie ma jeszcze ostatecznego porozumienia w istotnych kwestiach związanych z rynkiem pracy i opieką zdrowotną - twierdzi dpa. Oczekuje się zatem, że rozmowy mogą trwać długo również we wtorek, a w związku z tym umowa koalicyjna może zostać przedstawiona opinii publicznej dopiero w środę.

Według informacji dpa chadecy mieli w poniedziałek dać socjaldemokratom do zrozumienia, że w dziedzinie pracy, zdrowia i polityki zagranicznej nie mogą zgodzić się na tak daleko idące ustępstwa, jak SPD by sobie tego życzyła.

Punkty sporne dotyczą m.in. nieuzasadnionego stosowania czasowych umów o pracę, które SPD chce ograniczyć. Według osób z kręgu negocjacji różnice zdań w tej kwestii utrzymują się mimo odbytych wielogodzinnych rozmów.

W dziedzinie polityki zdrowotnej SPD postuluje poprawę warunków ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego w celu zniwelowania różnic między ubezpieczeniem państwowym a prywatnym. Kwestia nie była jeszcze w poniedziałek omawiana, ma zostać poruszona wieczorem.

Pierwotnie rozmowy o koalicji miały zakończyć się w ubiegłą niedzielę, ale strony zostawiły sobie dwa dni rezerwy. Uczestniczący w negocjacjach delegaci zostali poproszeni przez kierownictwo swoich partii o gotowość na pozostanie w Berlinie do środy.

Niemcy zmagają się z utworzeniem rządu od wyborów z 24 września 2017 roku, w których zarówno CDU/CSU (32,9 proc.), jak i SPD (20,5 proc.) uzyskały wyniki najgorsze w powojennej historii tych partii. Od 24 października kanclerz Merkel i jej ministrowie sprawują swe obowiązki jedynie komisarycznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu