Niemcy: Rozpoczęła się największa od 1949 roku reforma struktury państwa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-03-2006, 16:55

Niemiecka koalicja rządowa CDU/CSU i SPD rozpoczęła prace nad największą od 1949 roku reformą federalnej struktury kraju. Ma ona na celu usprawnienie procesu podejmowania decyzji poprzez ograniczenie wpływu krajów związkowych (landów) na ustawy przyjmowane przez parlament centralny, Bundestag.

Niemiecka koalicja rządowa CDU/CSU i SPD rozpoczęła prace nad największą od 1949 roku reformą federalnej struktury kraju. Ma ona na celu usprawnienie procesu podejmowania decyzji poprzez ograniczenie wpływu krajów związkowych (landów) na ustawy przyjmowane przez parlament centralny, Bundestag.

    W obu izbach parlamentu - przedstawicielstwie landów Bundesracie i izbie poselskiej Bundestagu - odbyło się w piątek pierwsze czytanie pakietu ustaw zawierających ponad 20 zmian Ustawy Zasadniczej, czyli niemieckiej konstytucji. Projekt uważany jest za największą reformę administracyjną od czasu uchwalenia konstytucji w 1949 r.

     Po pierwszym czytaniu projekt skierowano do komisji. Ustawą ma wejść w życie najpóźniej na początku 2007 r.

    Premier Bawarii Edmund Stoiber określił projekt mianem "wielkiej wizji dla dobra kraju". Szefowie klubów parlamenternych Volker Kauder (CDU/CSU) i Peter Struck (SPD) ocenili zgodnie, że nowy podział kompetencji między Bundesratem i Bundestagiem  pozwoli parlamentowi na odzyskanie zdolności do działania.

    Dyrektor klubu parlamentarnego CDU/CSU Norbert Roettgen powiedział w czasie debaty w parlamencie, że obecnie ponad 60 procent ustaw uchwalanych przez Bundestag wymaga aprobaty Bundesratu. "Ani my w izbie poselskiej, ani obywatele, którzy nas wybrali, nie mogą pogodzić się z tym, że decyzje nie zależą od nas. Taki stan rzeczy narusza prawo wyborcze" - powiedział.

    Roettgen zapowiedział, że po wejściu w życie reformy liczba ustaw wymagających akceptacji izby wyższej zmaleje o jedną trzecią. "Reforma zmieni sposób uprawiania polityki w Niemczech" - podkreślił.

    Bundesrat ma zachować wpływ jedynie na te akty prawne, które powodują skutki finansowe dla budżetów landów. W zamian za utratę wpływu na znaczną część ustaw, władze landów mają otrzymać więcej kompetencji w polityce oświatowej. I tak środki na utrzymanie szkół znajdą się wyłącznie w gestii krajów związkowych.

    Landy będą także decydowały o przepisach regulujących pracę urzędników oraz ich wynagrodzeniu. W ich gestii znajdzie się sieć zakładów karnych, decyzje o czasie pracy handlu oraz sprawy ochrony środowiska.

    Zgodnie z obowiązującą konstytucją Republika Federalna Niemiec jest państwem federalnym składającym się z 16 krajów związkowych. Każdy land dysponuje własnym aparatem państwowym, ma własną konstutucję i własny porządek prawny. Przedstawiciele landów, którzy nie są wybierani lecz mianowani, wchodzą w skład Bundesratu.

    Przez większą część kadencji poprzedniego Bundestagu, w którym większość miały SPD i Zieloni, Bundesrat zdominowany był przez partie opozycyjne CDU/CSU i FDP. Ustawy uchwalane przez Bundestag były blokowane przez Bundesrat lub przyjmowane po wielomiesięcznych negocjacjach w komisji rozjemczej.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Niemcy: Rozpoczęła się największa od 1949 roku reforma struktury państwa