Czytasz dzięki

Niemcy: Rząd dementuje unijne prognozy deficytu budżetowego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-09-2005, 15:45

Rząd Niemiec odrzucił w poniedziałek jako nieprawdziwą prognozę unijnego urzędu statystycznego Eurostat, iż deficyt niemieckich finansów publicznych sięgnie w bieżącym roku czterech procent produktu krajowego brutto.

Rząd Niemiec odrzucił w poniedziałek jako nieprawdziwą prognozę unijnego urzędu statystycznego Eurostat, iż deficyt niemieckich finansów publicznych sięgnie w bieżącym roku czterech procent produktu krajowego brutto.

    Jak oświadczyło niemieckie ministerstwo finansów, jego prognoza deficytu budżetowego na poziomie 3,7 procent PKB pozostaje aktualna.

    Wcześniej w poniedziałek rzeczniczka unijnego komisarza do spraw walutowych Joaquina Almunii oświadczyła, że według Eurostatu sprzedaż roszczeń niemieckiego Telekomu i poczty nie może być uznana za przedsięwzięcie zmniejszające ten deficyt.

    Podczas spotkania unijnych ministrów finansów dwa tygodnie temu w Manchesterze sekretarz stanu w niemieckim ministerstwie finansów Caio Koch-Weser przyznał, że Eurostat i niemiecki Federalny Urząd Statystyczny różnią się w fachowej ocenie wspomnianej sprzedaży roszczeń. Gdyby Eurostat nie uznał jej za przedsięwzięciezmniejszające deficyt, to przewaga niemieckich wydatków publicznych nad dochodami wyniosłaby w bieżącym roku 3,9 procent lub nawet nieco więcej - oświadczył Koch-Weser.

    Według nieoficjalnych informacji, ma które powołuje się agencja dpa, po przedłożeniu w listopadzie swej prognozy koniunktury Almunia zadecyduje, czy wznowić postępowanie karne wobec Niemiec z tytułu ich deficytu budżetowego.  

    Wiążący państwa strefy euro pakt stabilności i wzrostu przewiduje w teorii dotkliwe sankcje finansowe za nadmierny deficyt budżetowy, który w danym roku nie może przekroczyć 3 procent PKB. Jednak pod koniec marca postanowienia te "rozwodniono", zezwalając na rezygnację z sankcji, jeśli przyczyną deficytu były uzasadnione wydatki na prorozwojową restrukturyzację gospodarki.

    Niemcy od roku 2002 systematycznie przekraczają zawartą w pakcie stabilności granicę 3 procent PKB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane