Niemcy: Schroeder proponuje obniżki podatków i inwestycje

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-03-2005, 12:51

Kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder zaproponował w czwartek w Bundestagu obniżenie podatków dla przedsiębiorstw oraz przeznaczenie dodatkowych środków na nowe programy inwestycyjne.

Kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder zaproponował w czwartek w Bundestagu obniżenie podatków dla przedsiębiorstw oraz przeznaczenie dodatkowych środków na nowe programy inwestycyjne.

    Celem programu przedstawionego przez kanclerza w oświadczeniu rządowym jest poprawa konkurencyjności niemieckiej gospodarki i walka z rekordowo wysokim bezrobociem. W lutym bez pracy było w Niemczech ponad 5,2 mln osób.

    "Bezrobocie jest największym wyzwaniem dla naszego społeczeństwa" - powiedział kanclerz. Zaproponował obniżenie podatku od zysków spółek akcyjnych z 25 do 19 procent. Zastrzegł, że zmiana stawki nie może spowodować zmniejszenia wpływów do budżetu. Dlatego konieczne jest ograniczenie ulg pozwalających koncernom na obniżanie podstawy do opodatkowania, m.in. poprzez uwzględnianie strat z poprzednich lat. 

    Szef rządu zasugerował ponadto obniżenie o 10 punktów procentowych podatku od spadku dla właścicieli rodzinnych przedsiębiorstw przejmujących firmę po rodzicach.

    Ożywieniu gospodarki służyć ma program inwestycji komunikacyjnych. Na rozbudowę sieci dróg państwo chce przeznaczyć w najbliższych czterech latach 2 mld euro. Miliardowe inwestycje przewidziane są także w sektorze energetycznym, m.in. przy budowie i modernizacji elektrowni oraz sieci energetycznych.

    Schroeder zaapelował do opozycji o współpracę w walce z bezrobociem. Realizacja propozycji możliwa jest tylko za zgodą partii chadeckich CDU i CSU, które dysponują większością w izbie wyższej parlamentu - Bundesracie.

    Liderka opozycji, szefowa CDU Angela Merkel zasygnalizowała poparcie dla obniżki podatków dla spółek akcyjnych. Jej zdaniem, taka obniżka powinna objąć także małe i średnie firmy, a nie tylko wielkie koncerny.

    Schroeder i  wicekanclerz Joschka Fischer (Zieloni) oraz liderzy opozycji Merkel i premier Bawarii Edmund Stoiber (CSU) spotkają się po południu, aby omówić wspólne działania przeciwko bezrobociu.  W oświadczeniu wygłoszonym w Bundestagu Schroeder ostro skrytykował unijną dyrektywę na temat liberalizacji rynku usług.Powiedział, że całkowicie podziela krytyczną ocenę projektu dyrektywy opracowanej przez poprzedniego komisarza UE ds. rynku wewnętrznego Fritsa Bolkesteina. W wersji zaproponowanej przez Bolkesteina nie wejdzie ona w życie - podkreślił Schroeder. "To musi być dla wszystkich jasne" - dodał.

     "Nie możemy dopuścić do tego, aby za pomocą zasady swobody usług doszło do socjalnego dumpingu w Niemczech i aby lekceważono standardy bezpieczeństwa, które z uzasadnionych powodów rozbudowaliśmy dla naszych pracowników. Nie możemy pozwolić, aby organizacje charytatywne, które rzeczywiście opiekują się chorymii starymi ludźmi, zostały zniszczone przez konkurencję" - wyjaśnił kanclerz. Wyraził nadzieję, że Parlament Europejski i Komisja Europejska zmienią projekt dyrektywy.

    Stoiber zarzucił rządowi, że nie zabiegał, mimo apeli chadeków, o wprowadzenie okresu przejściowego na usługi. "Teraz mamy kłopoty, przed którymi ostrzegaliśmy" - oświadczył premier Bawarii.

    Kanclerz Schroeder zapowiedział zdecydowane działania przeciwko firmom naruszającym prawo o oddelegowaniu pracowników do pracy za granicę. Wskazał na nadużycia w przemyśle mięsnym, gdzie niemieccypracownicy zastępowani są kilkakrotnie tańszymi pracownikami z krajów wschodnioeuropejskich. Kanclerz podkreślił, że te nadużycia nie mają związku z dyrektywą w sprawie liberalizacji usług.

    Schroeder wygłosił oświadczenie w drugą rocznicę przedstawienia radykalnego programu reform kraju - "Agenda 2010". Jego zdaniem, wdrożone od tego czasu reformy w systemie ochrony zdrowia, systemie emerytalnym czy rynku pracy przyniosły pierwsze rezultaty. Niemieckie kasy chorych uzyskały w ubiegłym roku po raz pierwszy nadwyżkę w wysokości 4 mld euro. Przed reformą, w 2003 roku deficyt kas wyniósł 3 mld euro.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane