Niemcy: spadło zaufanie w biznesie

WST, Bloomberg
opublikowano: 25-03-2014, 10:13

Zaufanie w niemieckim biznesie spadło pierwszy raz od pięciu miesięcy, na co wpływ miały obawy o rozwój sytuacji na Ukrainie i problemy z handlem po zwiększeniu sankcji Unii Europejskiej przeciw Rosji.

Wskaźnik nastrojów  Instytutu Ifo w wyliczeniu na marzec obniżył się do 110,7 pkt z 111,3 miesiąc wcześniej, kiedy to osiągnął najwyższy poziom od lipca 2011 r.

Średnia prognoz analityków zakładała w marcu wynik na poziomie 110,9 pkt.

„Perspektywy wzrostu niemieckiej gospodarki na 2014 r. mogą pogorszyć się, jeżeli eksport do Rosji i Europy Wschodniej pozostanie w stanie stagnacji lub jeśli potwierdzą się sygnały spowolnienia w Chinach” – ocenia Annamaria Grimaldi, ekonomistka włoskiego banku Intesa Sanpaolo.

Dodaje, że patrząc jednak na wyniki niemieckiej gospodarki w końcówce ubiegłego roku i na początku bieżącego, wskazania na nadchodzące miesiące są nadal pozytywne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, Bloomberg

Polecane