Niemcy: spór CSU z SPD w sprawie zmian w podatkach

  • PAP
opublikowano: 09-01-2018, 13:28
aktualizacja: 09-01-2018, 13:28

W rozmowach sondażowych w sprawie wznowienia w Niemczech koalicji rządowej chadeków i socjaldemokratów ujawniły się różnice poglądów, a istotny konflikt dotyczy polityki podatkowej, która ma być tematem wtorkowych obrad - podała agencja dpa.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Jak dowiedziała się ona w poniedziałek wieczorem z kręgów prowadzących negocjacje, bawarska CSU - która współtworzy chadecki blok z CDU kanclerz Angeli Merkel - odrzuca postulat Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), by najwyższą stawkę podatku dochodowego zwiększyć stopniowo z obecnych 42 proc. do 45 proc. Jednocześnie dolny próg rocznego dochodu dla stosowania tej stawki zostałby podniesiony z 55 tys. euro do 60 tys. euro.

Krytycy tego rozwiązania wskazywali, że traktując ulgowo dochody tylko do kwoty 5 tys. euro miesięcznie nie byłoby ono korzystne dla wielu osób z klasy średniej, konfrontowanych ze wzrostem czynszów i pozostałych kosztów utrzymania.

Odrzucono także propozycję modyfikacji podatku spadkowego, w którym wolna od fiskusa kwota wynosi obecnie dla dzieci i wnuków 400 tys. euro.

Jak pisze dpa, liczono się co prawda ze sporami negocjacyjnymi, ale przez dwa pierwsze dni rozmów sondażowych w niedzielę i poniedziałek strony starały się, by przynajmniej na zewnątrz nie uwidaczniało się to, co je dzieli.

Pomimo upływu ponad trzech miesięcy od wyborów parlamentarnych Niemcy nadal nie mają nowego rządu. W wyborach do Bundestagu 24 września zarówno CDU/CSU (32,9 proc.), jak i SPD (20,5 proc.) uzyskały wyniki najgorsze w powojennej historii tych partii.

Po fiasku rozmów z FDP i Zielonymi w listopadzie, chadecy rozpoczęli starania o wznowienie dotychczasowej "wielkiej koalicji" z SPD, która początkowo deklarowała zamiar przejścia do trwałej opozycji. Eksperci uważają, że nowy rząd powstanie nie wcześniej niż w marcu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu