Niemcy: Sześć instytutów obniżyło prognozę wzrostu PKB w 2005 roku

opublikowano: 19-10-2004, 12:57

Wzrost gospodarczy w Niemczech osłabnie w przyszłym roku, gdyż zmniejsza się popyt na towary i usługi z Niemiec, a konsumenci ograniczają swoje wydatki - ocenili we wtorek przedstawiciele sześciu czołowych niemieckich instytutów badawczych.

"W 2005 r. niemiecka gospodarka będzie rozwijać się w tempie 1,5 proc. PKB" - napisali w swoim półrocznym raporcie eksperci instytutów. Podtrzymali tym samym swoją prognozę wzrostu PKB z kwietnia, kiedy również szacowali na przyszły rok wzrost półtoraprocentowy.

Przedstawiciele instytutów podwyższyli jednak swoje prognozy wzrostu gospodarczego dla Niemiec na 2004 r. - do 1,8 proc. z 1,5 proc. szacowanych w kwietniu, uzasadniając to silniejszym wzrostem eksportu, niż się tego wcześniej spodziewano.

Eksport z Niemiec wzrósł w ciągu ośmiu pierwszych miesięcy tego roku średnio o 10 proc. w porównaniu z podobnym okresem 2003 r., m.in. dzięki rosnącemu popytowi w Chinach i Rosji.

Jednak zwalniająca tempo wzrostu światowa gospodarka i ponad 60-proc. wzrost cen ropy od początku tego roku zaczynają negatywnie oddziaływać na wyniki niemieckiej gospodarki.

Stopa bezrobocia na poziomie 10,7 proc., najwyższa od pięciu lat, ma negatywny wpływ na nastroje konsumentów i zmusza ich do ograniczania wydatków.

Eksperci instytutów nie spodziewają się szybkiej i znaczącej poprawy na niemieckim rynku pracy i oceniają, że stopa bezrobocia utrzyma się w Niemczech w 2005 r. powyżej 10 proc., już trzeci rok.

Szacują oni, że w przyszłym roku deficyt budżetowy Niemiec spadnie do 3,5 proc. PKB z 3,8 proc. w 2004 r.

Wzrost gospodarczy w trzech największych gospodarkach świata - USA, Japonii i Niemczech - osłabił się już w II kwartale w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Pod koniec września Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył swoje prognozy wzrostu na 2005 r. dla USA do 3,5 proc., dla Japonii do 2,3 proc., a dla Niemiec do 1,8 proc.

Europejski Bank Centralny, który określa politykę monetarną dla 12 krajów strefy euro, podał w czwartek w swoim comiesięcznym raporcie, że wzrosty cen ropy naftowej na świecie wprowadziły element niepewności co do siły ożywienia w gospodarce tego regionu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Niemcy: Sześć instytutów obniżyło prognozę wzrostu PKB w 2005 roku