Niemcy szukają porozumienia z USA ws. Nord Stream 2

  • Paweł Makosz
opublikowano: 16-02-2021, 14:34

Niemcy prowadzą rozmowy z USA w celu zawarcia układu, który pozwoliłby na zniesienia amerykańskich sankcji wprowadzonych z powodu budowy Nord Stream 2.

1230-kilometrowy rurociąg Nord Stream 2 ma doprowadzać paliwo z Rosji bezpośrednio do Niemiec. Projekt jest źródłem transatlantyckich tarć, które doprowadziły do nałożenia przez USA sankcji wobec firm zaangażowanych w budowę.

Kanclerz Angela Merkel pracuje nad propozycją, która przekonałaby USA do zniesienia sankcji. Projekt ma obejmować mechanizm regulacyjny, który ograniczałby zdolność Rosji do manipulowania rynkiem energii. Nasz zachodni sąsiad wsparłby również import skroplonego gazu ziemnego z USA poprzez budowę przeładunkowych terminali LNG.

Nord Stream 2
Nord Stream 2

– Przedstawiciele Niemiec, UE i USA prowadzą rozmowy na temat pakietu środków, które mają na celu wzmocnienie ukraińskiej stabilności i europejskiej suwerenności energetycznej - powiedział Mark Helfrich z niemieckiej partii Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej.

Polityk dodał, że „nowa umowa dawałaby możliwość wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu przez Nord Stream 2, jeśli wschodni gigant naruszyłby zobowiązania gazowe wynikające z ukraińskiego traktatu lub dopuściłby się złamania prawa międzynarodowego“.

Wicepremier Rosji Aleksander Nowak poinformował podczas wystąpienia w państwowej telewizji, że budowa zostanie ukończona „niezależnie od destrukcyjnych prób ze strony USA”. Według Duńskiego Urzędu Morskiego, rurociąg będzie gotowy do końca kwietnia.

Angela Merkel spotka się z prezydentem Joe Bidenem w piątek w trakcie wideokonferencji G7. W oficjalnej agendzie nie uwzględniono jednak rozmów bilateralnych na temat Nord Stream 2.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane