Niemcy to nasz priorytet

RADOSŁAW T. KROCHTA, prezes MLP Group
opublikowano: 23-04-2018, 22:00

Celem strategicznym MLP Group jest zwiększanie powierzchni magazynowej na rynku polskim i kontynuacja ekspansji za granicą.

Priorytetowy jest dla nas rynek niemiecki, na którym zamierzamy rozwijać park w Unna, a także planujemy rozpoczęcie dwóch lub trzech nowych projektów, m.in. w Mönchengladbach w Zagłębiu Ruhry i na południu Niemiec. Generalnie, podobnie jak w naszym kraju, interesują nas na tym rynku główne lokalizacje magazynowe, takie jak Monachium, Zagłębie Ruhry, Stuttgard, Hamburg i Berlin. Rynek niemiecki docelowo ma stanowić 50 proc. naszego portfolio.

Wybór tego kraju na kierunek ekspansję i wynika przede wszystkim z przesłanek ekonomicznych. Niemcy pozostają największym rynkiem magazynowym w Europie, który cały czas jest w dobrej kondycji. W 2017 r. przeprowadzono tam najwięcej transakcji w historii — dotyczyły 6,5 mln mkw., czyli kilkakrotnie więcej niż w naszym kraju. Jednocześnie rynek niemiecki wciąż ma bardzo duży potencjał do dalszego rozwoju. Poza tym stopy zwrotu są wyższe niż w Polsce, co zwiększa rentowność biznesu. Rynek niemiecki jest jednocześnie bardzo stabilny, średnia długość umów najmu wynosi tam 10 lat, co również jest bardzo korzystne dla deweloperów. Dodatkowo charakteryzuje się dużym rozdrobnieniem, bez dominujących podmiotów. To nam z pewnością bardzo ułatwia ekspansję.

Płynnie weszliśmy na rynek niemiecki i nie mamy żadnych barier związanych z tym, że jesteśmy podmiotem zagranicznym. Stworzyliśmy lokalny zespół, który bardzo dobrze sobie radzi. Wypracowaliśmy sobie tam bardzo pozytywne relacje biznesowe z wykonawcami, agentami nieruchomości i lokalnym władzami. To wszystko powoduje, że Niemcy są dla nas bardzo atrakcyjnym krajem.

W ramach zagranicznej ekspansji interesuje nas też rynek rumuński, choć Rumunia jest dla nas na razie mniej istotna pod tym względem. W planach na trzeci kwartał tego roku mamy rozpoczęcie budowy jednego parku magazynowego w tym kraju. Powstanie na działce w zachodniej części Bukaresztu. To najważniejszy i właściwie jedyny region magazynowy w Rumunii, na którym chcemy być obecni. Docelowa łączna powierzchnia najmu wyniesie 80 tys. mkw. przeznaczonych na magazyny i lekki przemysł. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RADOSŁAW T. KROCHTA, prezes MLP Group

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu