Niemcy: ustalono plan powolnego wyjścia z lockdownu

  • Paweł Makosz
opublikowano: 11-02-2021, 09:05

Pięć godzin trwały rozmowy między Angelą Merkel a przedstawicielami niemieckich władz regionalnych. Kanclerz Niemiec w czwartek przedstawi ustalenia w parlamencie.

Zgodnie z nowymi wytycznymi szkoły i przedszkola zostaną ponownie uruchomione w najbliższych dniach, natomiast sklepy wznowią sprzedaż od marca. Kolejne rozmowy między rządzącymi mają dotyczyć terminu otwarcia hoteli, restauracji i obiektów rekreacyjnych.

W Berlinie rośnie presja dotycząca luzowania obostrzeń. Jest to spowodowane coraz gorszą sytuacją gospodarczą w kraju oraz malejącą liczbą infekcji. Według instytutu zdrowia publicznego RKI przed Bożym Narodzeniem za naszą zachodnią granicą notowano dziennie 200 nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców. W czwartek ten poziom spadł do 64,2.

– Chcemy zrobić wszystko, aby nie wpaść w scenariusz jo-jo, w górę i w dół, otwarte i zamknięte - powiedziała Merkel, która znalazła się pod ostrzałem z powodu stosunkowo wolnego tempa wdrażania szczepionek.

Powolne tempo szczepień naraża kraj na ponowny wzrost infekcji. Według Bloomberga, dotąd w Niemczech podano 4,2 dawki na 100 osób. Dla porównania w USA współczynnik wynosi 14 a w Wielkiej Brytanii ponad 20.

Wpływ pandemii na największą gospodarkę Europy staje się coraz wyraźniejszy. Instytut Ifo oszacował, że ograniczenia obniżyły PKB o pół punktu procentowego w czwartym kwartale i zmniejszą go o około jeden punkt w pierwszych trzech miesiącach 2021 roku.

– Trwanie w lockdownie obciąża gospodarkę, ale jest to krok zrozumiały, biorąc pod uwagę obawę związaną z trzecią falą zakażeń zmutowanym wirusem - powiedział główny doradca gospodarczy rządu Lars Feld.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane