Niemcy: w 2019 roku wzrośnie płaca minimalna

opublikowano: 28-12-2018, 11:09

Minimalną stawkę godzinową wynagrodzenia wprowadzono w Niemczech w 2015 roku. Związki zawodowe twierdzą, że wciąż nie pozwala ona zarobić na życie.

Od przyszłego roku godzinowa stawka pracy wzrośnie do 9,19 EUR. W 2020 roku ma wzrosnąć do 9,35 EUR. W 2015 roku, kiedy ją wprowadzono, wynosiła 8,50 EUR. 

Szef związku zawodowego Verdi Frank Bsirske uważa, że pomimo podwyżek minimalna stawka wynagrodzenia wciąż jest zbyt niska.

- W 2020 roku minimalne wynagrodzenie powinno być podwyższone ponownie, bo po prostu nie wystarcza na życie – powiedział agencji DPA. 

Reiner Hoffmann z Konfederacji Niemieckich Związków Zawodowych powiedział, że celem jest osiągnięcie stawki godzinowej wysokości 12 EUR.

- Minimalna stawka musi wzrosnąć w średnim terminie i powinna zapobiegać ubóstwu – stwierdził. 

Minister finansów Olaf Scholz jest za zwiększeniem stawki minimalnej do 12 EUR za godzinę, bo zgadza się, że powinna ona rosnąć wraz z kosztami utrzymania. Odmiennego zdania są przedstawiciele pracodawców, którzy zwracają uwagę, że politycy nie stosują się do wcześniejszych uzgodnień i dążą do uzyskania korzyści politycznych nie patrząc na koszty gospodarcze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, thelocal.de

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu