Niemcy: większość firm przemysłowych nie obawia się Brexitu

Niemal dwie-trzecie niemieckich firm przemysłowych uważa, że wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej nie zaszkodzi ich działalności, wynika z ankiety przeprowadzonej przez instytut Ifo, na którą powołuje się Reuters.

Z badania wynika, że 61 proc. respondentów uważa, że Brexit nie będzie miał negatywnych konsekwencji na prowadzone przez nich biznesy. Z kolei 38 proc. badanych stwierdziło, że spowoduje zniszczenia.

Co istotne, największe obawy wykazały większe firmy, zatrudniające ponad 500 osób, w przypadku których ponad 53 proc. uważa, że rozwód Wielkiej Brytanii odcisnie na nich swoje piętno.

Najmocniej o skutki ewentualnego Brexitu trwożą się firmy z sektorów elektroniki, motoryzacyjnej i metali przemysłowych. Na drugim końcu zestawienia znaleźli się natomiast producenci żywności i firmy odzieżowe.

Wielka Brytania jest dla niemieckiej gospodarki, trzecim z największych rynków eksportowych. Wartość eksportu na Wyspy sięgnęła w 2015 r. kwoty 89 mld EUR. W tym samym okresie Niemcy zaimportowały znad Tamizy dobra o wartości 38 mld EUR. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Niemcy: większość firm przemysłowych nie obawia się Brexitu