Niemcy wsparły „anemiczne” odbicie w sprzedaży nowych aut w Europie

opublikowano: 18-06-2019, 10:17

W maju wzrosła liczba rejestracji samochodów na europejskim rynku. To pierwsza dodatnia zmiana od dziewięciu miesięcy, która wsparły dostawy samochodów w Niemczech.

Sprzedaż nowych pojazdów wzrosła o … 0,04 proc. do 1,44 mln sztuk w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r., wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (EAMA).

Samochody, auta
Zobacz więcej

Samochody, auta fot. Bloomberg

Silny impuls pro wzrostowy napłynął z Niemiec, największego europejskiego rynku motoryzacyjnego, gdzie sprzedaż zwiększyła się o 9,1 proc., co pozwoliło zredukować negatywny wpływ spadków w Wielkiej Brytanii, gdzie niepewność dotycząca brexitu nadal zniechęca konsumentów do zakupu nowych pojazdów. Spadek odnotowano też w Hiszpanii.

Największy europejski rynek motoryzacyjny skorzystał z hojnych zachęt od dilerów oferowanych przy wymianie starych samochodów z silnikiem wysokoprężnym na czystsze, nowsze modele lub pojazdy elektryczne. Firmy takie jak Volkswagen czy BMW oferują aż 7500 EUR bonifikat i zachęt dla chcących nabyć nowe auto, mając na uwadze, że wiele miast rozważa lub wprowadziło już zakazy dotyczące starszych samochodów z silnikiem wysokoprężnym.

Licząc okres 12 miesięcy do maja włącznie, europejski rynek samochodowy skurczył się o 2 proc. do 6,94 mln pojazdów.

Rynek jest nadal „kruchy” - powiedział Peter Fuss, partner w EY Consultancy. Dodał, że „…biorąc pod uwagę słabsze perspektywy gospodarcze i nierozwiązaną kwestię brexitu, rynki te będą prawdopodobnie jeszcze bardziej spowolnione w miarę upływu czasu”.

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy