Niemcy: wyraźny spadek zaufania do systemu politycznego

  • PAP
opublikowano: 20-11-2019, 10:57

W ciągu ostatnich czterech lat wyraźnie spadło zaufanie Niemców do systemu politycznego ich kraju - to główna konkluzja sondażu przeprowadzonego przez renomowany instytut badania opinii Allensbach.

W 2015 roku - w połowie poprzedniej kadencji rządu - 81 proc. ankietowanych uważało, że do głównych czynników świadczących o sile Niemiec należy polityczna stabilność. Dziś tego samego zdania jest już 57 proc. badanych.

Bundestag
Zobacz więcej

Bundestag Bloomberg

Cztery lata temu 49 proc. ankietowanych oceniało pozytywnie jakość rządzenia w RFN. Obecnie ich liczba stopniała do zaledwie 26 proc.

62 proc. Niemców było w 2015 roku zadowolonych z systemu politycznego swojego kraju. W 2019 roku odsetek ten spadł do 51 proc.

Wyniki badań opublikowanych w środę przez dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" w środę pokazują też, że 2/3 naszych sąsiadów jest zaniepokojona kierunkiem rozwoju polityki i partii. Odnoszą oni wrażenie, że panuje tam "brak przywództwa" i "brak planu w działaniach".

Badacze z instytutu Allensbach zwracają szczególna uwagę, że spadkowi zaufania do polityki towarzyszy wzrost wątpliwości co do skuteczności działania państwa jako takiego. Obecnie 19 proc. Niemców uważa, że ich rząd jest silny. 58 proc. - że słaby.

"Jeszcze rok temu większość obywateli ufała w zdolność państwa do działania. Oddzielała tym samy rząd (...) od państwa. Teraz tylko 45 proc. ma wrażenie, że państwo wciąż jest zdolne do działania, podczas gdy tyle samo uważa, że jest ono słabe" - czytamy w wynikach badań.

Dowodem na spadek zaufania Niemców do całego systemu politycznego jest - zdaniem socjologów - fakt, że 64 proc. nie dostrzega w potencjalnych wyborach szansy na poprawę sytuacji.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy