Niemcy: Wysokie bezrobocie przyczyną zamknięcia rynku pracy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-02-2006, 16:42

Trudna sytuacja na rynku pracy zmusiła niemiecki rząd do przedłużenia ograniczeń w dostępie do rynku pracy - oświadczył w czwartek niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier na spotkaniu zdziennikarzami zagranicznymi w Berlinie.

Trudna sytuacja na rynku pracy zmusiła niemiecki rząd do przedłużenia ograniczeń w dostępie do rynku pracy - oświadczył w czwartek niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier na spotkaniu zdziennikarzami zagranicznymi w Berlinie.

    Poinformował, że podczas spotkań z ministrami spraw zagranicznych krajów środkowoeuropejskich wyjaśniał motywy strony niemieckiej. "Nie wszystkie kraje podzielają niemiecki punkt widzenia. Moim obowiązkiem jest jednak przedstawianie niemieckich argumentów. Mam wrażenie, że wielu naszych partnerów to rozumie" - powiedział.

    W styczniu bez pracy było w Niemczech ponad 5 milionów osób. Wskaźnik bezrobocia wynosi 12,2 proc.

     Niemiecki rząd potwierdził w środę, że do kwietnia zgłosi Komisji Europejskiej wniosek o przedłużenie o kolejne trzy lata okresu przejściowego ograniczającego dostęp do rynku pracy. Po upływie tego okresu Niemcy zamierzają skorzystać z kolejnej, ostatniej już możliwości zamknięcia rynku pracy na dwa lata. Oznacza to, że niemiecki rynek pracy pozostanie do 2011 r. niedostępny dla Polaków i obywateli innych krajów środkowo- i wschodnioeuropejskich.

    Ministerstwo pracy w Berlinie poinformowało PAP, że mimo zamknięcia rynku pracy w roku 2004 r. urzędy pracy wydały Polakom ponad 411 tysięcy zezwoleń na pracę, głównie dla pracowników sezonowych. Ministerstwo nie dysponuje jeszcze danymi za rok ubiegły.

    Władze obawiają się, że likwidacja ograniczeń może spowodować niekontrolowany napływ siły roboczej z zagranicy do sektorów gospodarki, w których pracownicy otrzymują niskie wynagrodzenia. Groziłoby to wzrostem napięć społecznych.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane