Niemcy zajęły największy na świecie jacht

opublikowano: 14-04-2022, 06:46

Władze Hamburga zdecydowały o zajęciu największego na świecie jachtu Dilbar, który formalnie należy do objętej sankcjami siostry rosyjskiego oligarchy Aliszera Usmanowa, informuje Bloomberg.

Dilbar przechodził remont w stoczni w Hamburgu. Jednostka o długości 156 metrów, na której znajduje się m.in. 25-metrowy basen i dwa lądowiska dla helikopterów, jest wyceniana na 600-750 mln USD.

Aliszer Usmanow, fot. Bloomberg
Aliszer Usmanow, fot. Bloomberg

BKA, niemieckie biuro przestępstw kryminalnych poinformowało, że mimo próby ukrycia, kto jest właścicielem jachtu, ustaliło iż jest nim Gulbakhor Ismaiłowa, siostra rosyjskiego oligarchy Aliszera Usmanowa.

- W związku z tym luksusowy jacht Dilbar jest objęty sankcjami i można było go zgodnie z prawem zająć w Hamburgu – poinformowało BKA.

Usmanow jest właścicielem większościowych udziałów USM, rosyjskiej firmy inwestycyjnej kontrolującej Metalloivest, jednego z największych na świecie producentów rudy żelaza, a także spółkę telekomunikacyjną MegaFon. Jego majątek szacowany jest przez Bloomberga na 19 mld USD, co daje mu szóste miejsce na liście najbogatszych Rosjan.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane