Niemcy zapewniły sobie dostęp do litu w Boliwii

opublikowano: 12-12-2018, 19:16

Niemcy i Boliwia zawarły w środę partnerstwo w sprawie przemysłowego wykorzystania złóż litu, kluczowego metalu w produkcji akumulatorów do aut elektrycznych, donosi Reuters.

Niemcy, których gospodarka w dużym stopniu oparta jest na przemyśle motoryzacyjnym, chcą się uniezależnić od dostawców akumulatorów z Azji.

- Niemcy powinny zostać wiodącą lokalizacją produkcji ogniw akumulatorowych. Duża część kosztów produkcji jest związana z surowcami – powiedział minister gospodarki Peter Altmaier. - Dlatego niemiecki przemysł jest gotów zabezpieczyć wcześnie potrzeby na lit i uniknąć pozostania w tyle i stania się zależnym – dodał.

Boliwijska państwowa spółka YLB stworzyła joint venture z niemieckim prywatnym ACI Systems, które ma rozwinąć złoże Uyuni i zbudować zakład wodorotlenku litu, a także fabrykę akumulatorów w Boliwii. Joint venture stawia sobie za cel produkcję do 40 tys. ton wodorotlenku litu rocznie od 2022 roku przez okres kolejnych 70 lat. 

ACI Systems negocjuje już dostawy boliwijskiego litu dla firm z Niemiec i innych europejskich krajów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu