Niemcy: zarząd kolei rozmawia z maszynistami

MG
opublikowano: 20-11-2007, 20:29

Przedstawiciele zarządu państwowych Kolei Niemieckich (DB) i Związku Zawodowego Niemieckich Maszynistów Kolejowych (GDL) wznowili we wtorek rozmowy w celu rozwiązania sporu płacowego i tym samym zakończenia akcji strajkowej.

Przebieg odbywających się w Egelsbach koło Darmstadtu w Hesji rokowań pozostał utajniony. Nie wiadomo również, czy kolej przedstawiła nową ofertę płacową, jakiej domagają się związkowcy.

Prezes zarządu DB Hartmut Mehdorn odleciał krótko przed południem z lotniska w Egelsbach do Berlina, by wraz z ministrem transportu Wolfgangiem Tiefensee wziąć udział w niemiecko-włoskich konsultacjach rządowych. Negocjacje na pewien czas przerwano, ale mają one zostać wznowione w nieujawnionym na razie miejscu.

Podstawą prowadzonych rozmów jest projekt rozwiązania kompromisowego, przedstawiony na piśmie przez dwóch znanych byłych działaczy niemieckiej chadecji - Heinera Geisslera i Kurta Biedenkopfa. Kompromis ten przewiduje włączenie odrębnych rozwiązań płacowych dla maszynistów do jednolitego układu zbiorowego DB.

Przewodniczący GDL Manfred Schell ostrzegł jeszcze w poniedziałek, że obecna tura rozmów raczej nie przyniesie natychmiastowych rezultatów. "Szykuje się kompromis i strajk zakończy się około Bożego Narodzenia. Jest oczywiste, że nacisk na kolej będzie się zwiększał, zwłaszcza ze strony sektora wytwórczego. Jest także logiczne, że nacisk na GDL również będzie się zwiększał" - powiedział Schell.

Jak zaznaczył, akcja protestacyjna została zawieszona na czas nowych negocjacji. "Tak długo, jak rozmowy będą trwać, nie będziemy strajkować - to sprawa honoru" - powiedział Schell.

Eksperci szacują, że przeprowadzony w drugiej połowie ubiegłego tygodnia 62-godzinny strajk maszynistów w ruchu pasażerskim i towarowym kosztował niemiecką gospodarkę co najmniej 75 mln euro.

GSL domaga się dla swych członków podwyżek płac, sięgających 31 procent. Schell powtórzył w poniedziałek, że oferta wzrostu tylko o 10 proc. lub nieco więcej zostanie odrzucona.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MG

Polecane