Niemcy zbudowały koalicję państw przeciwnych rezygnacji z silników spalinowych po 2035 roku

opublikowano: 13-03-2023, 21:04
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Polska jest w zebranej przez Niemcy koalicji państw, które opowiadają się przeciwko planowanej przez Unię Europejską rezygnacji ze sprzedaży aut z silnikami spalinowymi po 2035 roku, informuje Reuters.

Oprócz Niemiec i Polski w koalicji są także Włochy, Czechy, Rumunia, Węgry i Słowacja. Ich ministrowie transportu spotkali się w poniedziałek. Volker Wissing, niemiecki minister transportu podkreślił, że propozycja Unii Europejskiej potrzebuje pilnej zmiany. Powiedział, że grupa państw opowiada się za wprowadzeniem po 2035 roku oddzielnej kategorii aut z silnikami spalinowymi, korzystających z syntetycznego, neutralnego węglowo paliwa.

- Zakaz silników spalinowych, kiedy mogą one być zasilane w sposób neutralny dla klimatu, wydaje się nam błędnym podejściem – powiedział Wissing.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Pod koniec lutego Niemcy, w których przemysł motoryzacyjny odgrywa kluczową rolę w gospodarce, zwróciły się do Unii Europejskiej z propozycją umożliwienia sprzedaży po 2035 roku aut z silnikami spalinowymi zasilanymi e-paliwami, czyli paliwami produkowanymi z przechwyconego z atmosfery CO2 oraz tzw. zielonego wodoru, do pozyskiwania którego wykorzystana jest energia z OZE. Nie spotkały się jednak z pozytywną reakcją.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane