Niemiecka giełda pierwszą, która znalazła się w hossie (WYKRES DNIA)

Niemiecki indeks DAX jako pierwszy z głównych wskaźników giełdowych na europejskich rynkach dojrzałych wkroczył w terytorium rynku byka.

Po 2,5-procentowym wzroście we wtorek główny indeks giełdy we Frankfurcie DAX znalazł się w cenach zamknięcia o 22 proc. powyżej dołka z lutego. To oznacza, że niemiecka giełda, jako pierwsza w strefie euro, wkroczyła w rynek byka, rozumiany jako wzrost indeksu o co najmniej 20 proc. (mimo to DAX wciąż znajduje się o 14 proc. poniżej rekordu z kwietnia ubiegłego roku). Do zakupów nad Łabą zachęcają odbicie cen ropy, pozytywne sygnały z gospodarki chińskiej oraz lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne gigantów takich jak Siemens, Munich Re czy Volkswagen.

Z drugiej strony na rynku utrzymuje się sceptycyzm, po tym jak niemiecki wzrost spowalniał drugi kwartał w rzędu, a zaufanie inwestorów spadło po brexicie najniżej od czterech lat. W ubiegłym tygodniu z największego funduszu ETF opartego na niemieckich akcjach wycofano najwięcej kapitału od kwietnia, od początku roku a analitycy obniżyli prognozy wyników dla spółek z DAXa o 4,6 proc.

- Z technicznego punktu widzenia rzeczywiście znaleźliśmy się w hossie, jednak nie sądzę, by wielu inwestorów już zmieniło nastawienie na prowzrostowe. My jesteśmy w pełni zainwestowani, jednak nie lekceważymy sceptycyzmu. Potrzeba dłuższego okresu spokoju, żeby inwestorzy wrócili na niemiecki rynek  akcji – komentował w rozmowie z Bloombergiem Guillermo Hernandez Sampere, szef działu tradingu w firmie inwestycyjnej MPPM EK.

W ciągu ostatnich 3 miesięcy jedyny fundusz akcji niemieckich w ofercie polskich towarzystw inwestycyjnych Investor Niemcy dał zarobić 5,2 proc. Niemiecka giełda radzi sobie znacznie lepiej na tle innych głównych parkietów regionu od wyprzedaży po decyzji Brytyjczyków o wyjściu z Unii Europejskiej. Relacja DAXa do paneuropejskiego wskaźnika STOXX Europe 600 znalazła się najwyżej od 16 miesięcy. Od czerwcowego dołka DAX w cenach zamknięcia zyskał po uwzględnieniu dywidend 15,4 proc., zwłaszcza dzięki wsparciu, jakim dla niemieckich eksporterów było pobrexitowe osłabienie euro. W tym samym czasie paneuropejski wskaźnik STOXX Europe 600 umocnił się  o 12,6 proc.


Relacja notowań niemieckiego indeksu DAX i paneuropejskiego wskaźnika STOXX Europe 600. Źródło: Bloomberg.

Relacja notowań niemieckiego indeksu DAX i paneuropejskiego wskaźnika STOXX Europe 600
Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane