Niemiecka prasa pozytywnie o decyzji UEFA, wskazuje jednak na trudności

19-04-2007, 13:43

Niemiecka prasa przyjęła pozytywnie decyzję UEFA o przyznaniu Polsce i Ukrainie organizacji finałów piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku. Czwartkowe gazety wskazują jednak na liczne trudności i  wyzwania, przed jakim stanęły po decyzji w Cardiff oba kraje.

"Europa Wschodnia nadchodzi" - pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Komentator Roland Zorn uważa, że swoją decyzją UEFA udowodniła, że posiada "wrażliwość" oraz że nie brak jej odwagi do wkraczania na "nieprzetarte jeszcze ścieżki".

Wszystkim tym, którzy myśleli, że i tym razem nastąpi "tradycyjny podział synekur", działacze w Cardiff "podsunęli pod nos zmienioną mapę Europy" - czytamy w komentarzu. Kraje, które 18 lat temu uwolniły się z systemu państwowego socjalizmu oraz spod władzy ZSRR, walczą o szacunek i odpowiednie dla siebie miejsce w Europie - dodaje autor. Dalsze pomijanie tych krajów byłoby "idiotycznym błędem".

Polska i Ukraina mają teraz szansę na szybszą modernizację, a Euro-2012 bardzo im w tym pomoże. Fakt, że cały kontynent będzie od dziś spoglądał na dwa kraje, odbierane dotychczas na Zachodzie jako peryferie, może korzystnie wpłynąć na europejską integrację - podkreśla "FAZ".

"Sueddeutsche Zeitung" uważa, że decyzja UEFA jest "triumfem kandydatów, którzy właściwie stali na straconej pozycji". Polska i Ukraina skorzystały na tym, że początkowo wyznaczono im rolę statystów - czytamy. Jak twierdzi autor, do wiosny 2006 roku wszystko obliczone było na "oszałamiające zwycięstwo" Włochów. Mocni kandydaci zostali już wcześniej zniechęceni do kandydowania (Szkocja-Irlandia, Dania-Szwecja-Norwegia, Rosja) lub wykluczeni po wstępnych kwalifikacjach (Turcja, Grecja). Funkcjonariusze w Cardiff padli ofiarą własnej taktyki, ponieważ zmuszeni byli w ostatniej chwili "ominąć" Włochy i wyznaczyć outsiderów.

"SZ" podkreśla, że pod względem korupcji i przemocy na stadionach polska piłka niewiele różni się od włoskiej. Gazeta uważa, że triumf "związkowych książąt" Michała Listkiewicza i Hryhorija Surkisa symbolizuje niekorzystne zjawiska w piłce. Listkiewicz kieruje związkiem tak skorumpowanym, że minister sportu zawiesił i jego i cały związek - czytamy. "SZ" dodaje, że Surkis wmieszany był jako szef klubu Dynamo Kijów w skandal z przekupieniem sędziów.

"Die Welt" poświęca dużo miejsca reakcjom na Ukrainie, przytaczając m.in. słowa prezydenta Wiktora Juszczenki: "Dedykujemy Euro-2012 jedności Europy". Mistrzostwa będą okazją do zaprezentowania "słowiańskiej gościnności" - dodał prezydent. Gazeta informuje, że celem Juszczenki jest wprowadzenie Ukrainy do Unii w 2016 roku. "Die Welt" zaznacza, że infrastruktura w Polsce i na Ukrainie znajduje się obecnie "w katastrofalnym stanie". Autor wyliczył, że aby dotrzeć samochodem z Poznania do Doniecka potrzeba 36 godzin, a pociągiem nawet 44 godzin.

"Westdeutsche Allgemeine" określa decyzję UEFA mianem "odważnej i ryzykownej". Komentator twierdzi, że nie sposób dotrzeć żadnej logicznej przesłanki tej decyzji. Polityczna sytuacja na Ukrainie jest "delikatnie mówiąc niestabilna", natomiast Polska ma ogromne kłopoty z agresywnymi chuliganami ze skrajnej prawicy. Gazeta dodaje, że infrastruktura w obu krajach wymaga poprawy, a stadiony w obu krajach są "dalekie" od międzynarodowych standardów.

Natomiast bulwarowy "Bild" podkreśla, że dla pochodzącego z Gliwic niemieckiego napastnika Lukasa Podolskiego występ w Polsce w 2012 roku będzie "grą na własnym boisku". Gazeta pisze, że Polska uznawana jest za kraj, w którym jest najwięcej chuliganów. Zwraca uwagę na ostrzeżenia niemieckiego MSZ przed kradzieżami i napadami rabunkowymi na trasie Goerlitz-Wrocław oraz w dużych miastach. "Bild" informuje, że piwo kosztuje w Polsce 80 centów a parówka jedno euro.

Jacek Lepiarz (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Niemiecka prasa pozytywnie o decyzji UEFA, wskazuje jednak na trudności