Niemiecka SPD zgodziła się na częściową prywatyzację kolei

PAP
21-04-2008, 16:12

Współtworzący niemiecką koalicję rządową socjaldemokraci zgodzili się w poniedziałek na częściową prywatyzację państwowych Kolei Niemieckich (Deutsche Bahn - DB) z zastrzeżeniem, że ograniczy się ona do najwyżej 24,9 proc. udziałów.

Decyzję taką podjęto na posiedzeniu gremiów kierowniczych Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) w Berlinie, uchwalając znaczną większością głosów odpowiedni wniosek jej przewodniczącego Kurta Becka.

Koalicyjny rząd chadeków i socjaldemokratów jeszcze w lipcu ubiegłego roku zatwierdził plan prywatyzacji kolei. Minister transportu Wolfgang Tiefensee deklarował wówczas, iż w ręce prywatne powinno przejść do 25 proc. udziałów DB - ale oficjalnie tego nie uzgodniono.

Przewodniczący frakcji parlamentarnej CDU Volker Kauder oświadczył w poniedziałek, że jest zadowolony z kompromisu z SPD, choć jego partia będzie dążyć do sprywatyzowania do 49,9 proc. udziałów państwowych kolei.

SPD zgadza się na prywatyzację transportu osobowego i towarowego, natomiast infrastruktura kolejowa ma pozostać w całości w rękach państwa.

Rządowi eksperci szacują, że prywatyzacja kolei w kształcie proponowanym przez socjaldemokratów zasili budżet kwotą od 3 do 5 miliardów euro. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Niemiecka SPD zgodziła się na częściową prywatyzację kolei