Niemiecki AKsys zainwestuje 7,9 mln EUR w legnickiej strefie

Polska Agencja Prasowa SA
24-02-2006, 14:36

Około 7,9 mln euro zainwestuje w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej niemiecka firma AKsys, która w podstrefie w Złotoryi zamierza produkować akustyczne folie wygłuszające, wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym i branży AGD.

Około 7,9 mln euro zainwestuje w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej niemiecka firma AKsys, która w podstrefie w Złotoryi zamierza produkować akustyczne folie wygłuszające, wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym i branży AGD.

W piątek AKsys Polska sp. z o.o. otrzymał jako 62. inwestor zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w LSSE. Firma kupiła działkę o poweirzchni 2,1 hektara.

Jak powiedział PAP Ernst Hotz z niemieckiej grupy AKsys, zlokalizowany w Polsce zakład, będzie zaopatrywał kontrahentów firmy w Europie Środkowej.

"Niektórych naszych klientów zaopatrujemy w sto procent wykorzystywanych przez nich folii akustycznych, a ponieważ wielu z nich w Polsce otwiera swoje zakłady, to niejako przybyliśmy tu za nimi. Chcemy na miejscu realizować ich potrzeby" podkreślił Hotz.

Wyjaśnił, że grupa AKsys zaopatruje w swoje wyroby m.in. takie koncerny samochodowe jak Volkswagen, DaimlerChrysler, BMW, a także producentów AGD jak Bosch, Elektrolux czy Siemens.

W nowym zakładzie będą produkowane akustyczne folie do tłumienia hałasu, którymi wykładane są np. wnętrza pralek lub zmywarek, a także aut. Właśnie producenci zmywarek oraz sektora samochodowego będą zaopatrywani z zakładu w Złotoryi. Rocznie w złotoryjskiej fabryce ma powstawać ok. 15 tys. ton produktów.

"Naszymi odbiorcami będą producenci zmywarek w Polsce oraz producenci samochodów osobowych w Niemczech, Polsce, Czechach, Rumunii i na Słowacji" powiedział Hotz.

Pierwszy etap, budowa zakładu na powierzchni 4,5 tys. metrów kwadratowych i uruchomienie produkcji ma kosztować 7,9 mln euro, a zatrudnienie ma znaleźć 45 osób. Budowa zakładu ma ruszyć jeszcze w marcu, a firma chce otworzyć zakład do końca 2006 roku.

W drugim etapie, planowanym od 2008 roku , w Złotoryi mają powstać dodatkowe hale, w których uruchomiona zostanie produkcja z zakresu izolacji i ochrony przed ciepłem.

Przedsiębiorstwa z grupy AKsys działają na całym świecie, m.in. w Hiszpanii, USA, Meksyku czy Brazylii. Grupa zatrudnia 2,5 tys. osób, a jej obroty w ubiegłym roku sięgnęły 360 mln euro.

Firma AKsys jest czwartym inwestorem w podstrefie w Złotoryi - zajmującej powierzchnię 28 hektarów.

Legnicka strefa została ustanowiona w 1997 roku na okres 20 lat. Obejmuje swym zasięgiem obszar o powierzchni ponad 400 hektarów i ma charakter rozproszony, posiadając podstrefy w obszarach w: Legnicy, Polkowicach, Krzywej, Lubinie, Legnickim Polu, a także Środzie Śląskiej i właśnie w Złotoryi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Niemiecki AKsys zainwestuje 7,9 mln EUR w legnickiej strefie