Niemiecki biznes martwi tylko brak pracowników

opublikowano: 27-12-2017, 14:18
aktualizacja: 27-12-2017, 14:20

Niemieckie stowarzyszenia przemysłowe patrzą w przyszłość z większym optymizmem niż rok temu, donosi Reuters.

Z badania przeprowadzonego przez instytut ekonomiczny  IW z Kolonii wynika, że 28 z 48 stowarzyszeń przemysłowych wykazuje obecnie większy optymizm niż rok temu. Ponad dwie trzecie oczekuje zwiększenia w 2018 roku produkcji przez firmy z ich branż w porównaniu z obecnym rokiem. 

- Pomimo protekcjonistycznej polityki prezydenta USA Donalda Trumpa i perspektywy brexitu, inwestycje w tym roku rosły w Niemczech i nadal tak będzie w 2018 roku – głosi raport IW.

Tylko dwa sektory pesymistycznie patrzą w przyszłość: przemysł spożywczy, obawiający się wzrostu konkurencji i kosztów, oraz bankowości spółdzielczej, cierpiącej na skutek niskich stóp procentowych i marż.

Największym hamulcem dla niemieckich firm jest brak wykwalifikowanych pracowników.

- Perspektywy produkcji w niemieckiej gospodarce byłyby lepsze gdyby była większa dostępność wykwalifikowanych pracowników – zauważył Michael Huether, dyrektor IW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu