Partnerem sekcji jest TAURON

Giganci inwestują w szkoły w Wiązownie

aktualizacja: 01-03-2017, 18:48

Warbud i Siemens weszły w tzw. hybrydowe PPP. Za blisko 70 mln zł zmodernizują pięć budynków publicznych w podwarszawskiej gminie.

Spółki reprezentujące jedną z największych firm budowlanych w Polsce oraz niemiecki koncern (Warbud PP6, Warbud SA, Simens i Siemens Finance) utworzyły konsorcjum, które w środę podpisało umowę partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) z gminą Wiązowna. Umowa dotyczy kompleksowej modernizacji placówek oświatowych przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Firmy zapewnią finansowanie, wykonanie dokumentacji projektowej oraz przeprowadzą roboty budowlane i prace termomodernizacyjne w pięciu należących do gminy budynkach. Po zakończeniu prac przez 15 lat będą odpowiedzialne za utrzymanie techniczne obiektów i zarządzanie ich gospodarką energetyczną. W tym czasie gmina będzie spłacać inwestycję, częściowo z pomocą unijnej dotacji.

PPP W SZKOŁACH:
Zobacz więcej

PPP W SZKOŁACH:

Prywatni inwestorzy zajmą się projektem, finansowaniem i realizacją termomodernizacji oraz rozbudową placówek oświatowych, w których przez kolejne 15 lat będą odpowiedzialne za zarządzanie energią. W tym czasie gmina będzie ich spłacać. Pixaby CC0 Public Domain

W dialogu konkurencyjnym, który gmina prowadziła przez kilkanaście miesięcy, wzięły udział tylko dwa podmioty prywatne. Konsorcjum Warbud i Siemens było jedynym, które ostatecznie złożyło ofertę.

–  Prywatny partner w umowie zobowiązał się do osiągnięcia z góry określonych parametrów oszczędności dzięki zastosowaniu wysokiej jakości, innowacyjnych systemów grzewczych. Środki na spłatę rat będą pochodzić  z tych oszczędności oraz z budżetu gminy. Częściowo pokryje je także unijne dofinansowanie – dowiadujemy się w urzędzie gminy.

Dotacja pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Będzie to 4,2 mln zł - gmina podpisała w tej sprawie już stosowną umowę.

Projekt dotyczy czterech szkół i świetlicy, która ma być częściowo zaadaptowana na przedszkole. Ma wychodzić na przeciw lokalnym potrzebom demograficznym i reformie oświaty likwidującej gimnazja od przyszłego roku szkolnego. Liczba mieszkańców w podwarszawskiej gminie wciąż się powiększa, a szkoły „pękają w szwach”. Dlatego w trzech modernizowanych placówkach (chodzi o dwa zespoły szkół i podstawówkę) oprócz termomodernizacji planowana jest rozbudowa.

– Wiązowna to idealny przykład niedużej gminy, która dzięki wykorzystaniu formuły PPP ma szansę rozwiązać problemy związane z dostępnością i jakością infrastruktury edukacyjnej – mówi mec. Rafał Cieślak z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak &Kordasiewicz, która doradzała stronie publicznej w przygotowaniu przedsięwzięcia i negocjacjach umowy.

Hybrydowe PPP polega na wykorzystaniu trzech źródeł finansowania – środków unijnych, kapitału partnera prywatnego i wkładu strony publicznej (więcej o hybrydowym PPP pisaliśmy w Pulsie Biznesu na początku tygodnia >>).

Inwestycja w Wiązownie to drugie polskie hybrydowe PPP w tej perspektywie UE (na lata 2014-20). Pierwszą tego typu umowę podpisano w Zgierzu na początku roku. W poprzedniej perspektywie UE podpisano ich ok. dwudziestu. Zdaniem Rafała Cieślaka takie projekty są trudne w realizacji, a ich rozwój w Polsce blokuje brak „promocji i edukacji w zakresie tego, jakie niosą korzyści”.

– Każda kolejna podpisana umowa przeciera jednak szlaki następnym inwestorom. Warto promować tego typu dobre praktyki – mówi Rafał Cieślak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Giganci inwestują w szkoły w Wiązownie