Niemiecki Gustav Hamester ma 22 proc. Wawelu

19-05-2001, 17:28

WARSZAWA (Reuters) - Niemiecka firma Gustav F.W. Hamester GmbH zwiększyła do około 22 procent udział w głosach na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Wawelu SA. Tym samym stała się największym akcjonariuszem spółki, powiedział w sobotę Reuterowi prezes polskiej firmy.

Dariusz Orłowski nie chciał powiedzieć jaki będzie docelowy udział niemieckiego inwestora.

"Będzie to tematem rozmów, które będą prowadzone w najbliższych tygodniach" - dodał.

W piątek Gustav F.W. Hamester poinformował Wawel, że kupił jego firmę zależną spółkę VIG. Dysponowała ona 13,22 procentami głosów na WZA swej matki. Przed transakcją Niemcy mieli 8,87-procentowy udział w Wawelu.

Drugim największym akcjonariuszem polskiej firmy cukierniczej jest przewodniczący jej rady nadzorczej Eugeniusz Małek, który ma 20,97 procent głosów na walnym zgromadzeniu.

"Pojawienie się inwestora branżowego, który ma obecnie przez firmy zależne około 22 procent głosów na WZA oznacza zwiększenie możliwości naszego działania na polskim rynku, a także wzrost eksportu i obniżenie kosztów pozyskiwania surowców przez spółkę" - powiedział Orłowski.

Dodał, że z wypowiedzi przedstawicieli spółki Gustav F.W. Hamester wynika, że są zainteresowani tym, aby to właśnie Wawel był firmą przez którą niemiecki inwestor będzie realizował plany swej ekspansji na polskim rynku.

((Wojciech Żurawski, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Niemiecki Gustav Hamester ma 22 proc. Wawelu