Niemiecki instytut ostrzega przed kryzysem globalnej branży motoryzacyjnej

opublikowano: 12-06-2019, 16:35

Wojna handlowa i sankcje wprowadzone przez prezydenta Donalda Trumpa spowodowały, że globalnej branży motoryzacyjnej grozi kryzys, uważa Instytut Badań Motoryzacyjnych na uniwersytecie Duisburg-Essen.

Bazując na danych o sprzedaży aut przez pięć miesięcy tego roku autor raportu ostrzegł, że globalny popyt na nowe samochody może zmniejszyć się w tym roku o 4 mln aut w porównaniu z 2018 r.

- Jeżeli prezydent USA zrealizuje swoją ostatnią groźbę wprowadzenia ceł na chiński import wartości 300 mld USD jest niebezpieczeństwo globalnego kryzysu branży motoryzacyjnej – ostrzega Ferdinand Dudenhöffer.

Jego szacunki pokazały, że jest duże ryzyko, że globalna sprzedaż spadnie w tym roku o ponad 5 proc. do 79,5 mln nowych aut. Dudenhöffer uważa, że obecnie globalny rynek aut doświadcza największego spadku od 20 lat, większego niż podczas kryzysu lat 2008-2009. Jako główny powód obaw wskazuje sytuację na chińskim rynku. Dudenhöffer prognozuje spadek sprzedaży nowych aut w Chinach w tym roku o 10 proc. Przypomina, że w ubiegłym roku chiński rynek, z 23,3 mln aut, stanowił 28 proc. globalnej produkcji.

Z opublikowanych w środę przez Chińskie Stowarzyszenie Producentów Aut danych wynika, że maj był najgorszym miesiącem pod względem sprzedaży w historii. Spadła o 16,4 proc. w ujęciu rocznym. Maj był już jedenastym z rzędu miesiącem spadku sprzedaży aut w Chinach.

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, yahoo.co.uk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy