Niemiecki „król kiełbasy” rozważa sprzedaż swojego biznesu

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 18-03-2021, 19:03

Po ubiegłorocznym skandalu i utracie zaufania, niemiecki miliarder Clemens Toennies, właściciel Toennies Holding, największego u naszych zachodnich sąsiadów przetwórcy mięsa analizuje ewentualną sprzedaż firmy.

Clemens Toennies
Clemens Toennies
fot. Ina Fassbender / Reuters / Forum

Źródła agencji Bloomberg donoszą, że wartość przedsiębiorstwa może zostać wyceniona nawet na 4 mld EUR.

Rozmowy z potencjalnymi zainteresowanymi mogłyby się rozpocząć w ciągu kilku kolejnych tygodni. Zdaniem źródeł, rozważana jest wąska grupa inwestorów wśród których wymieniane są takie koncerny jak amerykański Tyson Foods, brazylijski JBS oraz chiński WH Group, który w 2013 r. przejął Smithfield Foods.

W połowie 2020 r. doszło do głośnej afery związanej z wykryciem ogromnego ogniska infekcji Covid-19 w zakładach Toennies Holding w Rheda-Wiedenbrueck. Sprawa dotyczyła ponad 1,5 tys. osób. Nazywany „królem kiełbasy” Toennies stał się obiektem krytyki z uwagi na warunki zatrudnienia oraz wykorzystywanie niskopłatnych pracowników kontraktowych z Europy Wschodniej. Clemens posiada 45 proc. udziałów, zaś jego bratanek Robert, który zgadza się na sprzedaż, kolejne 50 proc.

Firma zatrudnia około 16,5 tys. pracowników i w 2019 r. odnotowała przychody w kwocie ok. 7,3 mld EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane