Niemiecki minister gospodarki za europejską współpracą w dziedzinie sztucznej inteligencji

  • PAP
opublikowano: 04-12-2018, 15:24

Niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier (CDU) opowiedział się we wtorek za współdziałaniem europejskich przedsiębiorstw w zakresie prac nad sztuczną inteligencją (AI), by dorównać chińskim i amerykańskim liderom w tej dziedzinie.

"Pojedyncze europejskie przedsiębiorstwo - jak wielkie by nie było - samodzielnie nie stawi czoła wielkim amerykańskim aktorom" - podkreślił Altmaier na konferencji w Norymberdze. Argumentował, że rozwiązaniem jest współpraca, połączenie sił. Wskazał jednocześnie, że trzeba będzie ustalić, gdzie występują przeszkody w prawie o konkurencji i prawie kartelowym i usunąć je, "aby te przedsiębiorstwa mogły współpracować i aby powstał nowy aktor".

Peter Altmaier
Zobacz więcej

Peter Altmaier fot. Bloomberg

Minister poinformował, że o swojej idei rozmawiał już z przedsiębiorcami, ale - jak relacjonuje dpa - nie chciał podać konkretów. "Byłoby błędem nowicjusza, gdybym tu odkrył karty" - powiedział Altmaier. Swą ideę nazwał "najbardziej ambitnym projektem w dziedzinie polityki przemysłowej, jaki zainicjowaliśmy w ostatnich dziesięcioleciach" i przyznał, że jego realizacja będzie wymagała pewnych przygotowań.

Dpa przypomina, że już w czerwcu Altmaier opowiedział się za "Airbusem dla sztucznej inteligencji", czyli stworzeniem europejskiego lidera w tej branży. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu