Niemiecki minister zapowiada dużą podwyżkę prognozy wzrostu

opublikowano: 15-04-2021, 13:17

Minister gospodarki Peter Altmaier powiedział, że oczekuje znaczącego podwyższenia przez rząd rognozy tegorocznego wzrostu gospodarczego Niemiec, informuje Reuters.

- Nie tylko zatrzymamy osłabienie gospodarcze w tym roku, ale odwrócimy sytuację i odzyskamy siłę w przyszłym roku – powiedział Altmaier.

Zapowiedział, że nowa prognoza dynamiki PKB zostanie przedstawiona 27 kwietnia. W styczniu rząd Niemiec ogłosił, że spodziewa się 3 proc. wzrostu PKB w tym roku.

Peter Altmaier, fot. Bloomberg
Peter Altmaier, fot. Bloomberg

W czwartek wiodące niemieckie instytuty ekonomiczne obniżyły prognozę tegorocznego wzrostu gospodarczego Niemiec. Jesienią oczekiwały, że wyniesie 4,7 proc. Obecnie, że sięgnie 3,7 proc. Powodem obniżki prognozy jest przedłużenie restrykcji w Niemczech z powodu utrzymującej się wysokiej liczby zakażeń COVID-19. Instytuty DIW, Ifo, IfW, IWH i RWI spodziewają się w związku z tym spadku o 1,8 proc. PKB Niemiec w pierwszym kwartale 2021 roku. Obniżenie prognozy wzrostu w 2021 roku spowodowało, że podwyższyły prognozę dynamiki PKB w 2022 roku z 2,7 proc. do 3,9 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane