Niemiecki przemysł oczekuje 3,5 proc. wzrostu PKB w tym roku

opublikowano: 12-01-2021, 10:48

Federacja Niemieckiego Przemysłu (BDI) nie spodziewa się powrotu PKB kraju do poziomu sprzed pandemii wcześniej niż w 2022 roku, informuje Reuters.

BDI oczekuje, że PKB Niemiec wzrośnie w tym roku o 3,5 proc. po spadku o 5 proc. w 2020 r. Reuters zwraca uwagę, że prognozy organizacji są bardziej pesymistyczne niż rządu, który w październiku twierdził, że w 2021 roku PKB Niemiec wzrośnie o 4,4 proc.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Szef BDI Siegfried Russwurm uważa, że gospodarka Niemiec nie będzie w stanie wrócić w tym roku do poziomu sprzed kryzysu z powodu drugiej fali pandemii.

- Jest jednak duża szansa, ze stanie się to w pierwszym półroczu 2022 roku – powiedział.

Russwurm ujawnił, że BDI spodziewa się wzrostu niemieckiego eksportu o 6 proc. po tym jak spadł o 11 proc. w ubiegłym roku.

- Wybór Joe Bidena na prezydenta USA otwiera drogę do znalezienie wielostronnych rozwiązań i wspólnych inicjatyw dotyczących uczciwej konkurencji na światowych rynkach – zaznaczył.

W czwartek urząd statystyczny poda tzw. szybki szacunek dotyczący PKB Niemiec w 2020 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane