Niemieckie banki mogą zarobić na wypłacie odszkodowań

Browary Żywiec S.A.
20-06-2001, 19:21

BERLIN (Reuters) - Niemcy oświadczyły w środę, że nie oszukiwały byłych polskich robotników przymusowych z okresu II wojny światowej ustalając kurs wymiany przy wypłatach odszkodowań. Strona niemiecka wskazuje natomiast, że na całym procesie sporo mogą zarobić niemieckie banki.

Bartosz Jałowiecki, prezes Polsko-Niemieckiej Fundacji Pojednanie powiedział we wtorek, że strona niemiecka sztucznie zaniżyła kurs euro przy wymianie walut na odszkodowania dla polskich ofiar, których łączną sumę ocenia się na 920 milionów euro (788 milionów dolarów).

"Ten incydent wywołał przykrą atmosferę wokół całego procesu i to w w chwili, gdy powinniśmy być dumni z tego, co udało nam się zrobić dla ofiar" - powiedział Jałowiecki.

W odpowiedzi fundacja utworzona przez państwo niemieckie i najbardziej znane koncerny z tego kraju podała, że przy transferze pierwszych 29 milionów euro do Polski posłużyła się średnim kursem z trzech dni, ustalanym przez Europejski Bank Centralny.

Fundacja podkreśla, że procedura była zgodna z ustaleniami zawartymi z władzami polskimi i dodaje, że wiele krajów zdecydowało się na płatności bezpośrednio w markach niemieckich.

W oświadczeniu strony niemieckiej napisano również, że banki obsługujące transakcje - Deutsche Bank, Dresdner Bank i Commerzbank mogą otrzymać "korzystną" prowizję w wysokości 0,01 złotego za euro i dodatkową prowizję od ryzyka w wysokości 0,0056 złotego za euro.

Przy obecnym kursie prowizja od całej sumy wyniosłaby 4,2 miliona euro. Wszystkie trzy banki są uczestnikami funduszu.

"Przy transakcjach bankowych zawsze są opłaty" - powiedział rzecznik funduszu Kai Henning. "Te akurat nie są zbyt wysokie" - dodał.

Rzecznik koncernów, które złożyły się na odszkodowania, Wolfgang Gibowski powiedział, że z wynoszącego 4,5 miliarda dolarów funduszu około 54 miliony dolarów zostaną przeznaczone na honoraria dla prawników, którzy negocjowali porozumienie.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Browary Żywiec S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Niemieckie banki mogą zarobić na wypłacie odszkodowań