Niemieckie firmy zgromadziły 500 mld EUR w gotówce

opublikowano: 25-10-2016, 15:17

Niemieckie firmy zgromadziły blisko pół biliona euro na swoich kontach, jednak nie chcą ich inwestować w kraju, potencjalnie zagrażając konkurencyjności kraju i wzrostowi gospodarczemu Unii Europejskiej, alarmuje “The Wall Street Journal”.

Jak wynika z danych banku centralnego, firmy z sektora niefinansowego w ciągu ostatnich siedmiu lat zaoszczędziły więcej niż zainwestowały, gromadząc 455 mld EUR w gotówce i na depozytach.

Jako przyczynę takiego stanu rzeczy firmy wskazują złe prognozy gospodarcze, niepewność regulacji oraz ryzyko polityczne. Joe Kaeser prezes Siemens AG powiedział ostatnio, że firma „bardzo ostrożnie patrzy na rok 2017” z powodu wzrostu geopolitycznych ryzyk, które komplikują ocenę ryzyka inwestycyjnego. Ekonomiści wskazali również wyższe koszty pracy oraz przestarzałą infrastrukturę jako czynniki wpływające na zmniejszenie poziomu krajowych inwestycji korporacyjnych.

Problem z inwestycjami korporacyjnymi od czasu kryzysu finansowego jest powszechny w państwach rozwiniętych. W przypadku Niemiec niechęć do inwestycji wydaje się jednak mocno wykraczać poza tradycyjne cykliczne obawy. W kraju utrzymuje się wzrost gospodarczy, bezrobocie jest na rekordowo niskim poziomie, a ogóle warunki  finansowe korzystne. Nastroje w biznesie poprawiają się. Indeks instytutu Ifo jest na najwyższym poziomie od kwietnia 2014 r., a niemieckie firmy mimo to kurczowo trzymają gotówkę.

Zwolennicy większy inwestycji korporacyjnych są zdania, że niemieckie skąpstwo jest problematyczne, ponieważ gospodarka kraju w dużym stopniu zależy od intensywnych inwestycji przemysłu w badania i rozwój. Ich brak może w przyszłości odbić się na wzroście gospodarczym Niemiec oraz rynku pracy, co będzie miało negatywne konsekwencje dla całej UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy